Tabakalı kompozit ince plakların plak düzlemine dik yükleme etkisi altındaki eğilme analizi
Bending analysis of laminated composite thin plates under the effects of the transverse loading
- Tez No: 178506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, tabakalı plakların düşey yükler altında statik analizleri yapılmıştır. Analizlerde simetrik ve antisimetrik tabakalanma durumlarındaki plağın davranışları incelenmiştir. Plak malzemesi izotrop ve ortotrop olarak kabul edilmiştir. Simetrik tabakalanma durumları için plak eğilime rijitlikleri, plağın farklı tabakalanma durumları için ise farklı tabakalanma açıları, farklı elastisite modülleri ve plağın kenar uzunluklarının birbirine oranına göre plak davranışı incelenmiştir. Analizlerde ince plak kabulleri ile ele edilen diferansiyel denklemler, değişkenlerine ayırma yöntemleriyle çözülmüştür. MATHEMATİCA adlı bilgisayar programı yardımıyla, çözüm için bir bilgisayar programı hazırlanıp, sonuçlar sonlu elemanlar yöntemine dayalı çözüm yapan ANSYS paket programı ile elde edilen sonuçlarla karşılaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the static analysis of laminated plates under vertical loads, is studied. In the analysis, the behaviour of the plate in the cases of symmetric and antisymetric lamination, is investigated. The material of the plate is considered to be isotropic and orthotropic. For symmetric lamination cases, plate bending stiffnesses, behaviour of the plate with different lamination angles and different plate arrangements are investigated while for antisymmetric lamination cases, the plate behaviour is investigated according to the lamination angles, different elasticity moduli ratios and different aspect ratios of the plate. In the analysis the differential equations which are optained employing thin plate assumptions, are solved by the help of the method of separation of variables. Preparing a computer program fort he solution by the help of a computer algebra system called MATHEMATICA, the results are compared with the results which are obtained using the commericial computer program ANSYS which carries out solutions based on the finite element method.