Pamukta kullanılan bazı pestisitlerin beyazsinek parazitoidi, Eretmocerus mundus mercet(Hymenoptera: Aphelinidae)'a olan etkilerinin laboratuvar koşullarında belirlenmesi
Determination of effects of some pesticides on whitefly parasitoid, Eretmocerus mundus mercet (Hymenoptera: Aphelinidae) under laboratory conditions
  1. Tez No: 178613
  2. Yazar: TAMER TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL KARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Pamukta kullanılan bazı pestisitlerin (abamectin, acetamiprid, chlorpyrifos-ethyl, imidacloprid, lambda-cyhalothrin, thiamethoxam ve thiodicarb) beyazsinek parazitoidi, Eretmocerus mundus Mercet (Hymenoptera: Aphelinidae)'a olan etkileri laboratuvar koşullarında belirlenmiştir.Bu çalışmada parazitoidin pupa evresi için püskürtme ve daldırma yöntemleri, ergin evresi için ise püskürtme yöntemi kullanılmış ve ilaçlar arasında thiodicarb'ın parazitoidin pupa ve ergin evresine IOBC'nin sınıflandırmasına göre etkisiz olduğu belirlenmiştir. Denemelerde kullanılan ilaçlardan hiçbiri E. mundus'un ne pupa ne de ergin evresine yüksek düzeyde etkili kategorisinde yer almamış, orta ve düşük düzeyde etkili veya etkisiz bulunmuşlardır. Denemelerde neonicotinoid grubu ilaçlardan acetamiprid, imidacloprid ve thiamethoxam'ın parazitoidin pupa evresine düşük, ergin evresine ise orta derecede etkili olduğu bulunmuştur. Abamectin ve chlorpyrifos-ethyl ilaçlarının etkilerinin kullanılan yönteme bağlı olarak değiştiği, püskürtme yönteminde pupalara sırasıyla düşük ve orta derecede, daldırma yönteminde ise orta ve düşük derecede etkili oldukları belirlenmiştir. Diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında lambda-cyhalothrin'in uygulamalardan bir gün sonra yapraklara salımı yapılan ergin parazitoidilere daha etkili bulunmuştur.Yapılan bu çalışmada denemeye alınan ilaçların hiçbirinin IOBC'nin sınıflandırmasına bağlı olarak yüksek derecede etkili bulunmaması, pamuk alanlarında uygulamaların entegre mücadele yöntemi (IPM) çerçevesinde yapılması durumunda E. mundus'un B. tabaci'nin biyolojik mücadelesinde daha etkili olabileceği sonucu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study effects of some pesticides (abamectin, acetamiprid, chlorpyrifos-ethyl, imidacloprid, lambda-cyhalothrin, thiamethoxam and thiodicarb) used in cotton fields on the whitefly parasitoid, Eretmocerus mundus Mercet (Hymenoptera: Aphelinidae) were determined under laboratory conditions.The pesticides were applied in sort of spraying and dipping methods for the pupal stage of the parasitoid, while for the adult only spraying method was applied. On reference to IOBC classification the obtained results showed that thiodicarb was harmless on pupae and adults of the parasitoid. None of the pesticides applied were found to be harmful in high level either for the pupae or adults. The neonicotinoid pesticide group; acetamiprid, imidacloprid and thiamethoxam were found slightly harmful to the pupal stage and moderately harmful to the adult stage. For the spraying method, the pesticides, abamectin and chlorpyrifos-ethyl were slightly and moderately harmful to the pupae, respectively. On the otherhand, dipping method showed the opposite. The pesticide lambda-cyhalothrin was found more effective than other pesticides when adult female parasitoids released on one day after the application.According to IOBC classification, none of the applied pesticides were found to be highly harmful to the parasitoid. So, in this situation the implementation of Integrated Pest Management (IPM) in cotton environment by using E. mundus as biocontrol agent of the cotton whitely, Bemisia tabaci (Homoptera: Aleyrodidae), might be more effective.