Klorürlü ortamdaki betonarme çeliğinin korozyonuna asetat ve yapı kimyasalının etkisinin araştırılması
The effects of acetate and structure chemical on electrochemical behaviour of reinforcing steel in chlorine solutions
- Tez No: 178612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY KILIÇÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Betonarme çeliğinin, klorürlü ortamlardaki korozyon davranışlarına asetat ve yapı kimyasalının etkisi araştırılmıştır. Çalışmalarda elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve potansiyodinamik polarizasyon ölçümleri kullanılmıştır. Sabit sıcaklıkta (298°K), çözeltilerin pH'sı 8'e ayarlanmıştır. Klorürlü ortamlardaki betonarme çeliğinin anodik çözünme hızını, asetat iyonu ve yapı kimyasalı inhibe etmektedir. İnhibisyon etkisi, asetat iyonu ve yapı kimyasalının korozyon ürünleri ile oluşturduğu kompleksin yüzeyde fiziksel olarak adsorplanması ile gerçekleşmektedir. İnhibisyon etkisini klorür iyonları azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
The corrosion behavior of reinforcing steel was investigated in chloride solutions, in the presence of acetate ions and structure chemicals. For this aim, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and potentiodynamic polarization measurements were utilized. The pH of solution was adjusted to 8.0 and constant temperature (298 °K). It was shown that, CH3COO- ions and structure chemicals could inhibit anodic dissolution of reinforcing steel in aggressive chloride media. The inhibition effect of acetate ions and structure chemicals was resulted from complex formations (between acetate ions, structure chemicals and corrosion products) which physically adsorbed on the surface. The inhibition effects decreased with the chloride ions.