Pektinaz enziminin farklı iki destek üzerine immobilizasyonu ve karakterizasyonu
Immobilization of pectinase onto two different supports and their characterization
- Tez No: 178640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE YÜCEBİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pektinaz enzimi alginat ve florisil üzerine immobilize edilmiştir. Belirlenen optimum koşullarda serbest ve alginat üzerine immobilize edilen Pektinaz için maksimum aktivite sırasıyla 69,4 ve 20,7 U/mg protein olarak ölçülmüştür. Km değerleri sırasıyla 8,04 ve 0,36 mg/ml olarak belirlenmiştir. İmmobilize Pektinaz'ın tekrar kullanılabilirliği kesikli reaktör modelinde araştırılmış ve 20 kullanımdan sonra immobilize Pektinaz'ın başlangıç aktivitesinin % 94'ünü koruduğu belirlenmiştir. Serbest ve immobilize Pektinaz'ın farklı sıcaklıklarda belirlenen termal kararlılıkları karşılaştırılmıştır. Serbest Pektinaz'ın 5oC ve 25oC'de 5 hafta depolanma süresi sonunda kalan aktivitesi sırasıyla başlangıç aktivitesinin % 57 ve % 64'üdür. Bununla birlikte immobilize enzim 5oC ve 25oC'de 5 hafta depolanma süresi sonunda sırasıyla başlangıç aktivitesinin % 75 ve % 76'sını korumuştur. Florisil destek üzerine yapılan immobilizasyonda, denenen koşullarda enzimin desteğe bağlandığı, bağlandıktan sonra aktivite göstermediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pectinase enzyme was immobilized onto alginate and florisil. Maximum activity of free pectinase and immobilized pectinase onto alginate were measured as 69,4 and 20,7 U/mg protein respectively, at predetermined optimum conditions. The KM values for free and immobilized pectinase were determined as 8,04 and 0,36 mg/ml,respectively. Reusability of the immobilized pectinase was investigated in a batch type reactor. After 20 reuses, the residual activity of immobilized pectinase was about % 94 of its initial activity. Thermal stabilities of free and immobilized pectinase determined at different temperatures were compared. The residual activity for immobilized pectinase stored at 5oC and 25oC for five weeks were 57 % and 64 % of its initial activity, respectively. However, the immobilized enzyme protected 75 % and 76 % of its original activity at 5oC and 25oC, respectively for five weeks. In the immobilization onto the florisil support, it was observed that the enzyme was bound to the support however, no activity was observed.