Analysis of a novel turbomachinery shaft seal design
Yeni bir turbo makine şaft keçesinin analizi
  1. Tez No: 178679
  2. Yazar: CANER AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT F. AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gelişmiş sızdırmazlık sistemleri, yüksek türbin verimliliğine ulaşmak ve dışarı olan sızıntıları en aza indirmek için istenmeyen kaçak akışları kontrol etmek zorundadırlar. En uç çalışma koşullarında, rotorun kararsız hareketleri karşısında, turbomakinelerde sızdırmazlık sistemlerinin uygulanması basit olmayan çözümler gerektirir. Bu çalışma, yüksek hız ve sıcaklık koşullarında, uzun süreli çalışabilme özelliğine sahip, dayanıklı olduğu kadar basit, yeni bir keçe sisteminin detaylı analizini içermektedir. Öngörülen keçe dizaynı esasında, bilinen gazlı yatakların, farklı basınç ortamları arasında kullanılan keçeye uyarlanmış halidir ve keçe bu şekilde analiz edilmiştir. Keçe dizaynı basit bir katı/yarı-esnek halkanın sabit bir destek levhasına esnek metal örgü vasıtasıyla tutturulmasıyla oluşmuştur. Keçe gövdesi aerodinamik kaldırma kuvvetinin etkisiyle hareket edebilme özelliğine sahiptir. Bu sayede, yüzeyler üzerindeki pürüzlerin birbirine değmediğini garantileyen belli bir şaft-keçe yüzeyi aralığı üzerinde, keçe, kararsız şaft hareketlerini takip edebilecek ve hasar yaratabilecek sert aşınmaları önleyebilecektir.Bilinen gaz yağlı şaft yatağının çalışma prensipleri uygulanarak, sıkıştırılabilir gaz akışını düzenleyen Reynolds denklemi sonlu farklar ve sonlu elemanlar metodlarıyla çözülmüştür. Bu metodlarla gerçekleştirilen analiz sonuçları, literatürdeki diğer çalışmalarde elde dilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve sonuçların birbiriyle uyumlu olduğu görülmüştür. Elde edilen keçe aerodinamik basınç profilinin, kaldırma kuvvetini hesaplamak için integrali alınmıştır. Elde edilen kaldırma kuvveti, sürtünmeyle oluşan ve şaftın kararsız hareketleri karşısında keçenin de hareket etmesine karşı koyabilecek diğer tüm kuvvetlerin toplamıyla karşılaştırılmıştır. Değişen geometrik şekilleriyle dört farklı keçe üzerinde çalışılmış ve bu keçeler üzerinde oluşan kaldırma kuvvetleri hesaplanmıştır. Bu çalışmalarda, yeterli kaldırma kuvvetinin, izin verilebilir en küçük keçe açıklığını ihlal etmeden elde edilebileceği görülmüştür. Bununla birlikte, keçenin dinamik olarak kararlı yapıda olduğunu göstermek için doğal frekans analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları, tipik bir gaz turbini çalışma koşullarında, tasarlanan keçelerin doğal frekanslarının türbin rotorunun çalışma hızının oldukça üstünde olduğunu göstermiştir. Son olarak, keçeler üzerinde sızdırmazlık analizi yapılmıştır. Elde edilen sızdırmazlık performanslarının, tipik çalışma koşullarında, fırça keçelerin sızdırmazlık performansına oldukça yakın ve başarılı oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advanced sealing systems are needed to control parasitic leakage flows to achieve high turbine engine efficiency and low emissions. Typical extreme turbomachinery engine operating conditions when combined with rotor excursions do not lend simple sealing solutions. This work presents an in-depth analysis of a novel robust yet simple sealing system that is capable of maintaining long life under high speed and high temperature operating conditions. The proposed seal design is actually a gas bearing that is carefully tailored, analyzed, and designed to function as a differential pressure seal. The design involves a simple rigid/semi-flexible seal ring that is attached to a stationary support plate via flexible metal cloth structure. The seal body is capable of moving under the effect of aerodynamic lift force. Therefore, above a certain clearance limit, which ensures that asperity contact is avoided, the seal follows shaft excursions to avoid damaging hard rubs.Applying established working principles for gas lubricated journal bearing, governing Reynolds equation for compressible gas flow is solved using both finite difference and finite element methods. The results of these analyses are validated with other published work in literature. The calculated seal aerodynamic pressure profile is integrated to obtain the lift force. This force is compared to the frictional drag and other resistive forces that need to be overcome to move the seal with rotor during transients. Four different seal designs with varying geometries are studied, and resulting lifting forces are evaluated. It is verified that necessary lifting force for these designs can be obtained without exceeding lower limits of seal clearance. Furthermore, to ensure dynamic stability of the sealing system, natural frequency analyses are conducted. Results from the analysis under typical operating conditions of a gas turbine indicated that seal natural frequencies are well above rotor operating speeds. Finally, leakage analysis of new seal system is performed. Comparison with brush seal leakage performance rates under typical operating conditions reveals that the analyzed seal designs show satisfactory leakage performances that are similar to those of brush seals.