Lactuca saligna L.ve Lactuca serriola L. üzerinde morfolojik ve anatomik araştırmalar
- Tez No: 17870
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışma, Compositae (Asteraceae) familyasına ait olan Lactuca L. cinsinin iki türü olan Lactuca serriola L. ve Lactuca saligna L. türlerini; morfolojik ve anatomik yönden incelemek ve karşılaştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırma 1990-91 yıllarının Güz (Ağustos-Eylül) ve Yaz aylarında arazi ve laboratuvar çalışması ağırlıklı olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Floristik Sistematik, Morfolojik ve Anatomik Yayınlara ve İstanbul Üniversitesi Ecz. Fak. (İSTE) herbaryumunda bulunan örneklere dayanılarak yapılan çalışmada, iki tür toplanmıştır. Bu türler: Lactuca serriola L. Lactuca saligna L. dir. Çalışmada, Compositue familyasının Liguliflorae tribusu ve Lactuca L. cinsinin genel özellikleri, toplanan örneklerin morfolojik, anatomik, özellikleri ve deskripsiyonları verilmiştir. Taze bitkiler, herbaryum örnekleri ve alkol materyallerinden yararlanılarak, türler arasındaki morfolojik ve anatomik farklılıklar belirtilmiştir. Ayrıca türlerin habitatı, yapılan arazi çalışmaları esnasında gözlenmiş ve belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
1-a SUMMARY This study has been performed in order to examine and to compare the morphological and anatomical features of the both species Lactuca L. from Lactuca serriola L.and Lactuca sajLigna L. of the Compositae (Asteraceae)family actually. The study has been executed during the Late Summer (August-Sept.) and summer period of 1990-91, mainly as open field and Laboratory studies respec tively. Two species have been collected during this study period based on the floristic, systematic, morphological and anatomical publications and species available at the herbarium of the Pharmaceutical Faculty of the University of Istanbul. (İSTE) and these species are as follow: LACTÜCA SALIGNA L. LACTUCA SERRIOLA L. The Liguliflorae tribus of the Compositae Family, the general features of Lactuca L kind, the morphological, anatomical particularities of the species collected and their descriptions are given in this study. The morphological and anatomical differences between the species have been determined and1-b indicated by using of fresh plants, herbarium species and alcoholic materials respectively. Furthermore, the habitat of these species has been abserved and indicated/determined during execution of the open field studies actually.