Kontrplaklarda tutkal karışımına ilave edilen boraksın mekanik özelliklere ve formaldehit emisyonuna etkisi
The effect of borax in the plywood panels glueline on the mechanical properties and formaldehyde emission
- Tez No: 178752
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞENSÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada; boraksın kontrplaklarda mekanik özelliklere ve formaldehit emisyonuna etkisi araştırılmıştır. Kontrplak örnekleri, tutkal karışımlarına belirli oranlarda boraks pentahidrat ilave edilerek, üre-formaldehit tutkalı ile üretilmiştir. Hazırlanan üç katlı kayın ve kavak numuneler üzerinde mekanik deneyler yapılmıştır. Ayrıca formaldehit emisyonunda meydana gelen değişimler de belirlenmiştir.Kontrol numunelerinin ve tutkal karışımlarına boraks ilave edilerek üretilen deney örneklerinin, eğilme ve çekme makaslama direnci değerleri arasında belirgin farklar tespit edilmemiştir. Formaldehit emisyonu değerlerinde ise azalmaların meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of borax on mechanical properties and formaldehyde emission of plywood have been investigated. Plywood panels have been produced with urea-formaldehyde (UF). The urea-formaldehyde glue formulations were mixed with various concentrations of borax pentahydrate. Two different types (poplar and beech) of 3-layer plywood were produced to determine the effect of adhesive mixture on mechanical properties and formaldehyde emission.No clear difference was observed between the shear strength and bending strength of control plywood panels and plywood panels manufactured with the glue mixture containing different amount of borax. Formaldehyde emission results demonstrated that the incorporation of borax in the glueline may decrease formaldehyde emission values.