Killerin pişirme davranışları
Firing behaviors of clays
- Tez No: 178758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ UZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin farklı bölgelerinden temin edilen Ca ve Mg içerikli killerin pişme davranışları incelenmiştir. Killerde bulunan Ca ve Mg içerikli minerallerin pişiriminde oluşacak yeni minerallerin saptanması amaçlanmıştır.Manisa, Isparta, Eskişehir, Çorum, Bilecik ve Kütahya bölgelerinden temin edilen killer CaO ve MgO oranlarına göre sıralanarak kodlanmıştır. Kil örneklerinin ham olarak plastiklik, termal analiz, kimyasal analiz, tane boyu ve fiziko-mekaniksel özellikleri incelenmiştir. Şekillendirilen kil örnekleri farklı sıcaklıklarda (900-1000-1100ºC) pişirilmiş ve pişmiş örneklerin fiziko-mekaniksel özellikleri ile mineralojik gelişimi tespit edilmiştir.Kil ürünlerin pişmiş bünyelerinde 1000ºC üstünde alkali içerenlerde daha çok cam faz, toprak alkali içerenlerde ise 850ºC'den sonra başlayan sinterleme ile yeni mineraller oluşmaktadır. Farklı sıcaklıklarda pişirilen CaO içerikli killerde anortit, vollastonit, gehlenit gibi ikincil minerallerin, MgO ve CaO içeren killerde ise diyopsit, akermanit, montisellit, forsterit minerallerinin oluştuğu tespit edilmiştir. Ca ve Mg içerikli killerin pişiriminde oluşan ikincil minerallerin nihai ürünün fiziko-mekaniksel özellikleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, clays including Ca and Mg were investigated. It was confirmed that after sintering clays new minerals were aimed.Clays are coded according to their ratios of CaO and MgO. Before sintering plasticity, thermal and chemical analyses, size distribution and pyhsico-mechanical properties were performed for clay samples. Clays were shaped and sintered 900-1100ºC. And pyhsico-mechanical properties and mineral developments were investigated for sintering clays.At the fired alkaline bodies of clays, over 1000ºC, there were obtained much glassy phase. On the other hand, at rare earth containing bodies over 850ºC some minerals were observed. CaO containing clays performed anorthite, wollastonite, and gehlenite as secondary minerals at different firing temperatures. CaO and MgO containing clays, diopsite, akermanite, monticellit, and forsterite minerals were occurred at different firing temperature.The forming secondary minerals when containing Ca, and Mg were found effective the pyhsico-mechanical properties of final products.