Dördüncü standart model ailesi fermiyonlarının üretimi ve modelleme çalışmaları
The production and modeling of fourth standard model family fermions
  1. Tez No: 178757
  2. Yazar: GAMZE KİBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE DURAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde temel parçacıklar, temel parçacıklar arasındaki etkileşmeler ve Standart model hakkında detaylı bilgiler verilmiş ve temel parçacıklardan olan dördüncü Standart Model ailesi fermiyonlarının gözlenebilmesi üzerine modelleme çalışmaları sunulmuştur.CERN-LHC Deneyi Temmuz 2008'de başlayacak olan dünyanın en büyük Yüksek-Enerji Fiziği deneyidir. ATLAS Deneyide LHC Hızlandırcısının en büyük deneylerinden birisidir. ATHENA, tam ATLAS Dedektörü modelleme programıdır. LHC Deneyi düşük aydınlıkta çalışmaya başladıktan sonra ortaya çıkacak olan çok fazla miktarda parçacık için deney yapılmadan; sanki üretilmiş gibi ve dedektör etkilerini de içerecek şekilde üzerine işlem yapılarak; parçacıkların üretim ve bozunumlarını incelemek ve böylece, parçacık özelliklerinin dedekte edilmesine ait tüm karmaşıklığı çözmemizi yazılan modelleme programı sağlayacaktır. Bu çalışmada ATHENA ve PYTHON dilleri kullanılarak Ös=14 TeV'lik kütle merkezi enerjisinde ve L =1033cm-2s-1 ışınlıkta ATLAS dedektörünün tam modellemesi Standard Model fermiyon ailesi için yapılmıştır. Sonuçlar ROOT programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, detailed information about the interaction of base particles and Standard model is given and works has been done for fourth Standard Model family fermions about how to observe the fundamental particles.CERN-LHC is the world?s biggest High-Energy experiment that will start July 2008. ATLAS Experiment is one of the biggest experiments of LHC. ATHENA is full ATLAS detector modeling program. LHC experiment will cause the examining of the production and corruption of the particles to be processed and by this way to solve all the complexity that belong to particle features For the vast amount of particles that will come up after starting under soft light as if they are produced and they include the effects of detector without doing an experiment. In this work full modelling of ATLAS detector is done for Standard Model fermions family by using ATHENA and PYTHON languages at Ös=14 TeV center of mass energy and L =1033 cm-2s-1 luminosity. The results are analyzed with the ROOT program.