Seramik eğitiminde değişik kil karışımları kullanmanın getireceği yenilikler
Using the different kind of ceramic body and it's newness in ceramic education
- Tez No: 191792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, atık kağıtlardan elde edilen kağıt hamuru ve yerel killerlekarışımları hazırlanmış olan seramik bünyelerin, seramik sanatında ve seramikeğitiminde kullanılıp kullanılmayacağını ortaya koymaya çalışan bir araştırmadır.Kullanılacak olan kağıtların sınıflandırılması yapılarak kağıtların bıraktığı külmiktarları, lifsel özellikleri belirlendikten sonra farklı kağıtlardan kağıt hamuruhazırlanarak kille karıştırılabilme özelliğine bakılmıştır.Yerel killerin suda dağılmadurumu, döküm yeteneği, HCI asitle tepkimesi, tane iriliği gibi özellikleriincelenmiştir. Hazırlanan kağıt hamuru ve killer belirlenen farklı oranlarda bilyalıdeğirmende karıştırılmıştır. Elde edilen kağıt katkılı ve kağıt katkısız bünyelerindifransiyel termal analiz (DTA), kuruma durumu, kuruma küçülmesi, pişmeküçülmesi, dayanıklılık, plastiklik, gözenekliliği (porozitesi) gibi özellikleribelirlenmiştir.Kağıt katkılı seramik bünyenin hazırlama aşamasında döküm kili ve fotokopikağıdının karıştırılabilirliği olumlu sonuç vermiştir. Bunların pişmeden önce vepiştikten sonraki özellikleri incelenmiştir.Kağıt katkılı seramik bünyenindayanımının katkısız olana göre daha az olduğu fakat şekillendirmede zorlukçıkarmadığı aynı zamanda hafiflediği belirlenmiştir. Kağıt katkılı seramik bünyeninüretim aşamasının her basamağında (kurutma, pişirme, sırlama) kağıt katkısızlarabenzer özelliklere sahip olduğu görülmüştür. Kağıt katkılı seramik bünye aşamasındarenk verici metal oksitler bünye içerisine ilave edilerek, kendiliğinden renklenmişseramik bünyeler elde edilmeye çalışılmış. Renksiz bisküvi halindeki seramiklerrenkli sırlarla sırlanarak sır masse uyuşmasına bakılmıştır. Kullanılan sırlardan birkısmında toplanma, çatlama ve dökülmeler görülürken, kurşunlu sırla yapılanlardaherhangi bir sorun görülmemiştir.Araştırmada, elde edilen kağıt katkılı seramikbünyenin, kağıt katkısız olanlardan çok farklılıkları olmadığı bu yüzdende seramikeğitiminde ve seramik sanatında kullanılabilecek bir seramik yapısı olduğubelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTIn this research local clays is mixed with the paper paste which producedfrom the waste paper.This mixtures is examined whether or not used for ceramic artworks for education porposes.Firstly all the papers is classified and then amount of ash content isdetermined after burning. The properties of the different kind of paper fibreous andtheir homegenous mixture whit water are examined.The effect of the bacteriside tothe mixability of the paper fibreous and clay mixture are found out . Secondly theproperties of clay are researched. The solution in the water , slip casting behovior,the reaction of the HCl acid, particle size disturubition are tested.Different kind of paper fibreous and clay mixture is became homogenousmixture by using in a ball mill. All the comparation tests are made before and afteradding the paper e.i.drying state, lineer shrinkage after drying and after firing,moulus of rupture, plasticity and porosity. In addition to mineral content of clays isdetermined by using the differential thermal analysis (DTA).In the end photocopy paper and slip casting clay mixtures give the bestperformance when the mixing. So this mixture are choosen for use all the tests beforeand after firing properties and colouring. Although in addition of paper paste to theclay mixtures decreased plasticity of clay there is not any shaping problems. All theproducts are made from paper clay are became lose weight. In addition to thismixtures has the same behavior in the all production steps e.i. drying, firing, shaping.Moreover some transition metal oxides are added paperclay recipes as body stain.Uncoulered paperclay bodies are fired and then glazed with the colouring glazes. Soglaze body fiting are examed. Some of these glazes are peeled, cracked or crawledbut when used lead glazes these defects are not appeared. As a result paperclay canuse in the ceramic education as a new ceramic body.