??=0-ß-geçiş matris elemanlarının kuazi parçacık uzayında hesaplanması
??=0-ß-calculation of matrix elements 0f transition in quazi particle state
- Tez No: 178775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAAN MANİSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada birinci yasaklı beta bozunum geçişleri için, momentlerin matris elemanları incelenmiştir. İlk olarak relativistik ve relativistik olmayan beta momentleri analitik olarak hesaplanmış ve birinci yasaklı bozunum geçişleri için ifadeler verilmiştir. Bu çalışmada analitik olarak elde edilen hesaplamalar, diğer birinci yasaklı beta geçişlerinin matris elemanlarının hesaplanmasında faydalı olacaktır.Anahtar Kelimeler : Birinci yasaklı beta bozunum geçişleri.
Özet (Çeviri)
In this study, the matrix elements of the moments for the first forbidden beta decay transitions have been investigated. First, the relativistic beta moment and the non-relativistic beta moment calculated analytically, then the expressions given for first forbidden decay transitions. The results obtained in this study will very usefull for calculations of other matrix elements of first-forbidden beta decay transitions.