Eti Bor Emet Hisarcık kolemanit atıklarının dekrepitasyon yöntemi ile zenginleştirilmesi
Beneficiation with decrepitation of colemanite tailings in Eti Bor in Hisarcik, Emet
  1. Tez No: 178776
  2. Yazar: ÖMER AYKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Eti Bor A.Ş. Emet Bor İşletmesi Hisarcık konsantratör tesisinde bor zenginleştirmesi sonucu ortaya çıkan artık barajında depolanan, hem çevresel sorunlara, hem de ekonomik kayıplara neden olan ince (-3 mm) artıkların zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. Bunun için ilk önce malzemenin kimyasal, fiziksel ve fizikokimyasal karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada artık barajından alınan temsili numunenin %23,63 B2O3 içerikli olduğu aynı zamanda 2080 ppm oranında As2O3 içerdiği tespit edilmiştir. Mineralojik incelemeler sonucunda ise numunenin esas olarak kolemanit, montmorillonit ve kalsit minerallerinden oluştuğu az olarak da, dolomit ve muskovit içerdiği belirlenmiştir.Bor atıklarının çevreye verdiği zarar ve depolama maliyetleri Bor İşletmelerinin önemli problemlerinden biridir. Deneysel çalışmalarda kullanılan atık numunesinde % 23,63 B2O3 ve dikkate değer miktarlarda Arsenik ile Fe2O3 tespit edilmiştir. B2O3'ü kazanmak amacıyla dekrepitasyon yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra ise kolemanit içerisindeki B2O3 tenörünün daha fazla arttırılması için flotasyon deneyleri yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Dekrapitasyon, Flotasyon, Hisarcık Bor Tesisi, Kalsinasyon, Kolemanit.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibility to beneficiate fine tailings (-3 mm) of Emet Hisarcık Boron Plant, which cause both environmental problem and economic losses, is examined. first of all chemical, physical and physico-chemical characterization studies of the material have been performed. It has been determined that the representative sample taken from the waste dam has 23,63% B2O3 and 2080 ppm As2O3. As a result of the mineralogical examinations, it has been determined that the sample mainly consisted of colemanite, montmorillonite and calcite minerals. Also sample contains small amounts of dolamite and muscovite.The damages to the environment and storage losses are serious problems of Bor Mine Works managements. In experimental studies, it has been observed that the tailings samples contained 23,63 % B2O3 and significant amount of Arsenic (As) and Fe2O3. Decrepitation method is used to recover the B2O3 contents of the samples. Afterwards, flotation tests have been performed to increase a lot the B2O3 grade in colemanite.Keywords : Decrepitation, Flotation, Hisarcık Boron Plant, Calcination, Colemanit.