Merkezi delikli taslak malzemelerin derin çekme özelliklerinin incelenmesi
The investigation of deep drawing features of central hole preform materials
  1. Tez No: 178774
  2. Yazar: YUNUS EMRE ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER GAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sac metal şekillendirme yöntemlerinden biri olan derin çekme metodu endüstride sıkça kullanılmaktadır. Meşrubat ve parfüm kutuları, tencereler, tüpler v.b. ürünler derin çekme metoduyla üretilmektedir. Bu nedenle derin çekme metodunu geliştirmek için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.Yapılan bu çalışmada merkezi delikli Al 1050 alaşımlı alüminyum malzemenin artan delik çaplarındaki derin çekme davranışları, imalatta bilimsel araştırma yöntemlerinden bir tanesi olan deneysel çalışma ile araştırılmıştır. Ø5 mm'den başlayıp her deneyde 1 mm arttırılan merkezdeki deliklerin dört farklı kalınlıktaki alaşımlı alüminyum Al 1050 sac parçaların silindirik derin çekilmesine olan etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Farklı kalınlıktaki sac malzemelerin yırtılmadan çekilebildiği maksimum delik çapları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deep drawing is one of the most important forming methods of sheet metal used frequently in industry. Saucepans, beverage and perfume cans, tubes etc. products have been manufactured via deep drawing method. For this reason, a lot of research are being carried out for improve the deep drawing.In this research, deep drawing behaviors of blanks with in the central hole Al 1050 materials have been researched by using empirical method, which is one of the scientific investigation method of manufacturing. Beginning with Ø 5 mm and increasing 1 mm for each experiment of the holes in central, aluminium Al 1050 sheet blanks that are at four different thickness, have been investigated experimentally to the effect of cyclindric deep drawing. The maximum hole diameters of the sheet metal blanks, which are in different thicknesses, have been established without being failured.