Emet Hisarcık Bor Tesisi ince gölet atıklarının flotasyonla kazanılması
Beneficiation of fine tailings of Emet Hisarcık Boron Plant waste dam by flotation
  1. Tez No: 202801
  2. Yazar: SEÇİL AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısmada Eti Bor A.S. Emet Bor +sletmesi Hisarcık konsantratör tesisinde bor zenginlestirmesi sonucu ortaya çıkan artık barajında depolanan, hem çevresel sorunlara, hem de ekonomik kayıplara neden olan ince (-3 mm) artıkların zenginlestirilebilirligi arastırılmıstır. Bunun için ilk önce malzemenin kimyasal, fiziksel ve fizikokimyasal karakterizasyon çalısmaları yapılmıstır. Yapılan bu çalısmada artık barajından alınan temsili numunenin %27,64 B2O3 içerikli oldugu aynı zamanda %0,6026 oranında As2O3 içerdigi tespit edilmistir. Mineralojik incelemeler sonucunda ise numunenin esas olarak kolemanit, montmorillonit ve kalsit minerallerinden olustugu az olarak da, dolomit ve muskovit içerdigi belirlenmistir. Zenginlestirme çalısmalarında, flotasyon ile zenginlestirme yöntemi uygulanmıstır. Bu amaçla özellikle kolemanit ve kil minerallerinin zeta potansiyel çalısmaları; pH, kil oranı, inorganik iyonlar, flotasyon reaktiflerine göre yapılmıstır. pH'ya göre yapılan zeta potansiyel çalısmalarında kolemanit pH=10,2'de sıfır yük noktasına sahipken kil, ölçüm yapılan bütün pH degerlerinde negatif yüzey yükü göstermistir. Çesitli degerlikli iyonlarla yapılan ölçümlerde çok degerlikli iyonlar kolemanitin yüzey yükünü pozitif yönde artırırken, kilde de pozitife dogru yaklastırdıgı tespit edilmistir. Flotasyon reaktifleri ise negatif yönde artırmıstır. Flotasyon deneyleri iki asamada gerçeklestirilmistir. +lk asamada arsenik flotasyonu, ikinci asamada da kolemanit flotasyonu yapılmıstır. Tane boyutuna göre yapılan flotasyon çalısmalarında serbestlesme boyutunun -150 ?m olması ve slamın olumsuz etkisi nedeniyle -38 ?m'nin atılmasıyla flotasyon boyutu -150+38 ?m olarak saptanmıstır. Böylece optimum kosullarda yapılan kolemanit deneyleri sonucunda %46,28 B2O3 tenörlü konsantre %98,42 verim ile elde edilmistir. Artık tenörü ise %1,38 B2O3'dir Anahtar Kelimeler : Flotasyon, Hisarcık Bor Tesisi, Kolemanit.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibility to beneficiate fine tailings of Emet Hisarcık Boron Plant, which cause both environmental problem and economic losses, is examined.Therefore, first of all chemical, physical and physico-chemical characterization studies of the material have been performed. It has been determined that the representative sample taken from the waste dam has 27,64% B2O3 and 0,6026% As2O3. As a result of the mineralogical examinations, it has been determined that the sample mainly consisted of colemanite, montmorillonite and calcite minerals. Also sample contains small amounts of dolamite and muscovite. In the benefication study, flotation has been applied. Therefore, first the zeta potential studies of colemanite and clay minerals have been performed in accordance with pH, clay ratio, inorganic ions, flotation reactives and dispersants. In the zeta potential studies performed in accordance with pH, it has been seen that clay has negative surface charge for all pH values while colemanite has point of zero charge at pH:10,2 In the measurements performed with different ions having various valences, it has been determined that multi-valence ions increase the surface charge of colemanite to positive direction and clay surface approaches to positive degree. The flotation reactives have changed to colemanite surface to negative. Flotation tests have been performed in two stages. In the first two stages, arsenic minerals and colemanite flotations have been performed, respectively. According to particle size analyse, the liberation size was found as -150 8m and size of -38 8m discharged as a slime. Therefore; suitable size group for flotation was obtained as -150 +38 8m. As the result of the colemanite flotation performed under optimum conditions, the recovery for the concentrate having 46,28% B2O3 has been obtained as 98,42%. Tailing grade is 1,38% B2O3. Keywords : Flotation, Hisarcık Boron Plant, Colemanite.