Kombilerde ts en 677'ye göre deney düzeneğinin kurulması ve emisyon değerlerinin ölçümü
Installation of test mechanism for combies according to ts en 677 and measurement of the emission values
  1. Tez No: 178801
  2. Yazar: OSMAN ULULAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kombilerde sistem veriminin belirlenmesi hem kullanıcılar hem de üreticiler açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada, emisyon değerlerinin yoğuşmalı ve yoğuşmasız kombilerde sistem verimini nasıl etkilediğini belirlemek amacıyla TS EN 677 Standardına uygun olan bir kombi deney tesisatı tasarlandı. Yapılan deneyler sonucunda, yoğuşmalı ve yoğuşmasız iki adet kombi cihazı için farklı hacimsel debilerdeki verim değerleri saptandı. Cihazların emisyon değerleri ile birlikte sistem verimini etkileyen faktörler ve emisyon değerlerinin sistem verimine etkileri belirlendi. Buna göre, yüksek verimli yoğuşmalı kombilerin daha az yakıt sarf ettiği gözlenmiş, dünyadaki tükenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan kombi cihazlarının yüksek verimli olarak tercih edilmesinin, hem tüketicinin kullanım maliyetini hem de ithal edilen enerji kaynaklarına ödenen milli gideri azaltacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The determination of the system efficiency of the combies has great importance in terms of users and manufacturers. Therefore, in this study, in order to determine the effects of the emission values on the system efficiency of the condensed and uncondensed combies, a combi test mechanism was designed according to TS EN 667 Standard. At the end of the tests, the efficiency values of the condensed and uncondensed combies for different volumetric discharges, the emission values of the combies, the factors affecting the efficiency of the system and the effects of the emission values on the system efficiency were determined. Then, it is observed that the condensed combies of high efficiency consumed less fuel. Therefore, it is understood that preferring the combies of high efficiency working with exhausting fuels will reduce the cost of the user and the national cost paid for the imported energy resources.