Karaman ilinde top akasya (Robinia pseudoacacia umbraculifera) üzerinde bulunan böcek türlerinin belirlenmesi
Determining the insect species on (Robinia pseudoacacia umbraculifera) in Karaman province of Turkey
  1. Tez No: 178809
  2. Yazar: HALİL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CELAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalı?ma 2006 ? 2007 yılların da, Karaman ilinde bulunan, top akasya bitkilerinin bulunduğu, ikisi park, üçü refüj, ikisi kaldırım yolu olmak üzere toplam 7 farklı yerde yürütülmü?tür. Yukarıda saymı? olduğumuz alanları 15 günde bir, hafta sonları, Mart - Ekim ayları arasında sürveyler yapılarak incelenmi?tir. Sonuç olarak, te?hisi yapılmı? olan, toplam 8 takım içerisinde, 17 familya ya ait, 30 tür elde edilmi? olup, bunlardan 3 tanesi de sadece cins düzeyinde te?his edilebilmi?tir. Bunlar; Forficula auricularia L. (Dermaptera: Forficulidae); Nabis sp. Latr. (Hemiptera: Nabidae); Eurydema ornatum L. (Hemiptera:Pentatomidae); Hyalesthes mlokosiewiczi Sign. (Homoptera: Cixiidae); Aphis craccivora Koch. (Homoptera: Aphididae); Anaceratogallia sp. Zach. , Psammotettix striatus L. , Psammotettix provincialis Rib. , Hardya anatolica Zach. (Homoptera: Cicadellidae); Chrysoperla carnea Steph. (Neuroptera: Chrysopidae); Adalia bipunctata L. , Adalia decempunctata L. , Adonia variegata Goeze , Coccinella septempunctata L. , Oenopia conglobata L. , Psyllobora vigintiduopunctata L. , Scymnus spp. Kug. (Coleoptera: Coccinellidae); Otiorrhynchus ovalipennis Boh. , Polydrusus ponticus Faust , Polydrusus inustus Ger. , Ceutorhynchus picitarsis Gyll. (Coleoptera: Curculionidae); Autographa gamma L. (Lepidoptera: Noctuidae); Pieris brassicae L. (Lepidoptera: Pieridae); Eusphecia pimplaeformis Obeth. (Lepidoptera: Sesiidae); Eristalis tenax L. (Diptera: Syrphidae); Megachile sp. Latre. (Hymenoptera: Megachilidae); Apis mellifera L. (Hymenoptera: Apidae); Podalonia hirsuta mervensis Rad. (Hymenoptera:Sphecidae), Vespula germanica Fabr. , Polistes dominulus Christ (Hymenoptera: Vespidae)'dır. Bu türlerin sayısı genelde dü?ük düzeyde bulunmu?tur. Zararlı türler içerisinde oldukça yaygın ve yoğun olarak rastlanan tek türün Aphis craccivora olduğu tespit edilmi?tir. Faydalı türler içerisinde Chrysoperla carnea Steph. , Oenopia conglobata L. ve, Scymnus spp. Kug. , en fazla bulunan türler olmu?tur. ANAHTAR KEL?MELER: Karaman, Akasya, Robinia, Böcek, tür
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine insect species occuring on ``Robinia pseudoacacia umbraculifera?? in 7 different locations including parks and other places in Karaman province of Turkey between 2006 ? 2007. The locations were surveyed for bimonthly (in every fifteen days) from early March to end of October. As a result of study, 30 different insect species were identified from this plant including 8 order, 17 families. Only 3 species of them were identified as genus level. These species were as follows: Forficula auricularia L. (Dermaptera: Forficulidae); Nabis sp. Latr. (Hemiptera: Nabidae); Eurydema ornatum L. (Hemiptera:Pentatomidae); Hyalesthes mlokosiewiczi Sign. (Homoptera: Cixiidae); Aphis craccivora Koch. (Homoptera: Aphididae); Anaceratogallia sp. Zach. , Psammotettix striatus L. , Psammotettix provincialis Rib. , Hardya anatolica Zach. (Homoptera: Cicadellidae); Chrysoperla carnea Steph. (Neuroptera: Chrysopidae); Adalia bipunctata L. , Adalia decempunctata L. , Adonia variegata Goeze , Coccinella septempunctata L. , Oenopia conglobata L. , Psyllobora vigintiduopunctata L. , Scymnus spp. Kug. (Coleoptera: Coccinellidae); Otiorrhynchus ovalipennis Boh. , Polydrusus ponticus Faust , Polydrusus inustus Ger. , Ceutorhynchus picitarsis Gyll. (Coleoptera: Curculionidae); Autographa gamma L. (Lepidoptera: Noctuidae); Pieris brassicae L. (Lepidoptera: Pieridae); Eusphecia pimplaeformis Obeth. (Lepidoptera: Sesiidae); Eristalis tenax L. (Diptera: Syrphidae); Megachile sp. Latre. (Hymenoptera: Megachilidae); Apis mellifera L. (Hymenoptera: Apidae); Podalonia hirsuta mervensis Rad. (Hymenoptera:Sphecidae), Vespula germanica Fabr. , Polistes dominulus Christ (Hymenoptera: Vespidae). Population levels of most species determined were very low. The most common species was Aphis craccivora Koch.,. Among the beneficial species, Chrysoperla carnea Steph. , Oenopia conglobata L. and Scymnus spp. Kug. , were found more frequently. KEY WORDS: Karaman, Turkey, Robinia, Insect, species