Sağlık kurumlarındaki hizmet pazarlamasında kalite anlayışı: KMÜ Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesinde bir uygulama.
Quality concept in service marketing in health institutions: an application at KMU Ahmet Keleşoğlu Faculty of Dentistry.
- Tez No: 873715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küreselleşmenin giderek hız kazanması tüm sektörlerde olduğu gibi hizmet pazarlamasında da oldukça önemli hale gelmiştir. Artan rekabet ortamı ile birlikte artık günümüzde hizmetlerin pazarlamasının profesyonel anlamda sunulması önemli bir konuma gelmiştir. Özellikle son yıllarda, sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların sayısının giderek artması sunulacak hizmetlerdeki kalite anlayışını ve standartlaşmayı oldukça önemli kılmıştır. Hizmetlerin sunulmasındaki ve müşterilerin taleplerinin değişkenliği bu standardı sağlamayı güçleştirmektedir. İşte bu anlamda bilgili ve bilinçli müşterinin artışı ile birlikte insan sağlığının tüm kesimler için birincil öncelik olması kalite standardının yakalanmasını zorunlu hale getirmiştir. Bununla birlikte işletmeler, gün geçtikçe artan bu müşteri potansiyelinin farkına varıp, her geçen gün kaliteyi artırmaya ve müşterinin istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmenin gayreti içerisinde olmuşlardır. Bu araştırmanın temel hedefinde, Karaman ilinde 2020 yılından itibaren faaliyet gösteren K.M.Ü. Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültesinde tedavi hizmeti alan hastaların, sağlık hizmetlerinden beklentilerini ve aldıkları hizmete yönelik algılarını belirlemek vardır. Hastane çalışanlarının tutum ve davranışları ile hastane personeline olan güven gibi kavramlar değerlendirmeye alınmış, bu anlamda sunulan hizmetlerin algılama derecelerini ölçmek için hastalar üzerinde anket uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The accelerating pace of globalization has become very important in service marketing as in all sectors. With the increasing competitive environment, it has become important to present the marketing of services in a professional manner. Especially in recent years, the increasing number of institutions and organizations operating in the health sector has made the understanding of quality and standardization in the services to be provided very important. The variability in the provision of services and the demands of customers make it difficult to meet this standard. In this sense, the increase in knowledgeable and conscious customers and the fact that human health is a top priority for all segments have made it compulsory to achieve the quality standard. However, businesses have realized this increasing customer potential day by day and have been in an effort to increase quality and respond to the demands and needs of the customer. The main objective of this research is to determine the expectations of patients receiving treatment services at K.M.U. Ahmet Keleşoğlu Faculty of Dentistry, which has been operating in Karaman since 2020, from health services and their perceptions of the services they receive. Concepts such as the attitudes and behaviors of hospital staff and trust in hospital staff were evaluated, and in this sense, a survey was conducted on patients to measure the degree of perception of the services provided.