Camsı karbon elektrot yüzeyine çeşitli flavonoid türevlerinin modifikasyonu, yüzey karakterizasyonu, elektrokimyasal ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Modification of glassy carbon electrode with flavonoid derivatives, surface characterization and investigation of electrochemical and spectroscopic properties of the modified electrode
- Tez No: 178822
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, Dönüşümlü Voltametri tekniği ile camsı karbon elektrot yüzeyine modifiye edilen 7 farklı flavonoid türevinin yüzey karakterizasyonu da yine Dönüşümlü Voltametri yanında Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopi, Elipsometri, Temas Açısı ve Atomik Kuvvet Mikroskopisi ile yapılmıştır. Flavonoid türevlerinin modifkasyonu ile elde edilen yüzeyler, son derece kararlı ve geniş bir çalışma aralığına sahiptir. Çalışmada asetonitrilde çözülmüş 0,1 M tetrabütilamonyum tetrafloroborat'ta çözülerek 1 mM konsantrasyonda hazırlanan bütün türevler için camsı karbon elektrot yüzeyine modifikasyon, +0,3/+2,8 V potansiyel aralığında, 100 mV/s tarama hızı ve 10 döngülü olarak yapılmıştır. Susuz ortamda yapılan bu çalışma ile flavonoidlerin elektrokimyasal davranışları, özellikle de elektrokimyasal oksidasyon ve kimyasal bağlanmaları hakkında fazlaca bilgi edinilmiştir. Elde edilen bilgiler ve yapılan literatür araştırmaları sayesinde modifiye yüzeyler için reaksiyon mekanizmaları teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, seven different flavonoid derivatives were modified onto glassy carbon electrode using cyclic voltammetry. Following the modification, the characterization process was performed with Cyclic Voltammetry, Electrochemical Impedance Spectroscopy, Elipsometry, Contact Angle and Atomic Force Microscopy. Modified surface were found to be quite stable and have a wide study range. The modification was performed +0,3/+2,8 V potential range, 100 mV/s scanning rate and using 10 cycle in 0,1 M tetrabutylammonium tetrafluoroborat medium. More information was obtained about the electrochemical oxidation and chemical binding of these modified glassy carbon electrode in non-aqueous medium. From the obtained data and literature, reaction mechanisms were proposed for the modified glassy carbon electrode surface.