X(n+1)=max{1/x(n),x(n-1)/x(n)} fark denkleminin çözümleri üzerine bir çalışma
A study on the solutions of the difference equation x(n+1)=max{1/x(n),x(n-1)/x(n)}
- Tez No: 178821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SELÇUK KURBANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, fark denklemleri ile ilgili genel tanım ve teoremleri verdik.İkinci bölümde maksimumlu fark denklemleri ile ilgili yapılmış bazı çalışmalar hakkında bilgi verdik.Üçüncü bölümde ise bu konudaki asıl amacımız olan x(n+1)=max{1/x(n),x(n-1)/x(n)} fark denklemini tanımladık ve sıfırdan farklı başlangıç şartları için çözümlerini inceledik.
Özet (Çeviri)
This study consists of three sections. In the first section, we gave general definitions and theorems about difference equations.In the second section, we gave information about some difference equations with maximum studied before.In the third section, we defined the difference equation x(n+1)=max{1/x(n),x(n-1)/x(n)}, which is our main aim in this subject, and investigated its solutions where initial conditions are nonzero real numbers.