Newtonien olmayan akışkanlarla ilgili bazı hesaplamalar
Some calculations about non-Newtonien fluids
- Tez No: 178899
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAT CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada non-Newtonien bir akışkan olan Power-Law akışkanı ile yağlanmış kaymalı yatak problemi ele alınmıştır. Çalışmada önce akışkana ait hareket denklemleri çıkartılmıştır. Denklemlerin çözümü için perturbasyon tekniği kullanılmıştır. Perturbasyon açılımı ile önce hız dağılımı sonra da basınç dağılımı yaklaşık olarak bulunmuştur. Bulunan bu sonuçlar boyutsuzlaştırılarak uygun bir formda ifade edilmiştir. Non-Newtonien parametrenin artmasıyla ve yatak boyutlarının değişmesiyle hız ve basınç dağılımının nasıl bir değişim gösterdiği çizilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Non-Newtonien Akışkanlar, Entropi, Eksenel Kaymalı Yataklar, Hız Dağılımı, Navier-Stokes Denklemleri
Özet (Çeviri)
In this study, a slider bearing lubricated with a non-Newtonian fluid namely a Power-Law fluid is considered. First the equations of motion are derived. Perturbation methods are employed in search of approximate solutions. The velocity distribution and the pressure distribution are calculated approximately. The solutions are expressed in dimensionless lorm lor convenience. The variation ol pressure and velocity with the non- Newtonian behaviour and bearing dimensions are plotted. ANAHTAR KELİMELER: Non-Newtonian Fluids, Entropy, The Slider Bearings, Velocity distrubition, Navier-Stokes Equations