Matematik dersi performans görevlerine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on performance tasks in mathematics lectures
  1. Tez No: 178906
  2. Yazar: ÖZLEM OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, ilköğretim matematik öğretmenlerinin performans görevlerine ilişkin görüşleri ile bu görüşlerin cinsiyet, kıdem, mezun olunan kurum ve performans görevleriyle ilgili eğitim alma durumu değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Eskişehir merkezindeki ilköğretim okullarında görev yapmakta olan matematik öğretmenleri arasından rastlantısal olarak seçilen 66 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin toplanması aşamasında, öğretmenlerin matematik dersinde kullandıkları performans görevlerinin hazırlık, uygulama ve değerlendirme aşamaları hakkındaki görüşlerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen ?Matematik Dersinde Performans Görevleri? anketi ile demografik bilgi formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde, frekans tabloları, t-testi ve varyans analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; öğretmenlerin performans görevlerine ilişkin görüşleri arasında cinsiyet, kıdem, mezun olunan kurum ve performans görevleri ile ilgili eğitim alma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara dayalı olarak matematik dersinde performans görevlerinin hazırlık, uygulama ve değerlendirme aşamalarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to determine the differences between the opinions of secondary school teachers on performance tasks and whether these opinions vary between sex, grade ,the institute of graduation and the education level on performance tasks of teachers. The sample of the study consists of 66 mathematics teachers choosen randomly from the central Eskişehir secondary schools. On collecting the data, ?Performance Tasks in Mathematics Lectures? questionnaire with demographical information form, developed by the researcher, is used to determine the opinions of teachers about the preparation and application of performance tasks in mathematics lessons. Frequency tables, Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney U test were employed to analyze the collected data. The results of the study indicated that, there were differences between the opinions of teachers based on sex, grade the institute of graduation and the education level on performance tasks. Based on the results, some suggestions about the preparation and application of performance tasks in mathematics are included.