Benzoin'in Aspergillus niger, Botrytis cinerea, Fusarium solani ve Neurospora crassa fungal kültürleri ile biyotransformasyon reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of the biotransformation reactions of benzoin by the fungi Aspergillus niger, Botrytis cinerea, Fusarium solani and Neurospora crassa
- Tez No: 178935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Benzoin'in Aspergillus niger, Botrytis cinerea, Fusarium solani ve Neurospora crassa fungal kültürleri ile biyotransformasyon reaksiyonları incelendi. Bu amaçla Benzoin molekülü, oda sıcaklığında 7 gün boyunca dairesel sallayıcı üzerinde A. niger, B. cinerea, F. solani ve N. crassa fungal kültürler ile inkübe edildi. Elde edilen çözeltideki metabolit varlığı ince tabaka kromatografisi kullanılarak araştırıldı. Buna göre; A. niger ve N. crassa ile gerçekleştirlen biyotransformasyon sonucu Benzoin'in yeni metabolitlere dönüştüğü, B. cinerea ve F. solani ile yapılan biyotransformasyonda ise herhangi bir metabolitin oluşmadığı tespit edildi.Benzoin'in A. niger ile biyotransformasyonu sonucunda oluşan metabolitler, kolon kromatografisi kullanılarak saflaştırmaya çalışıldı, fakat başarı sağlanamadığından yapıları aydınlatılamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to investigate the biotransformation reaction of benzoin by Aspergillus niger, Botrytis cinerea, Fusarium solani, Neurospora crassa.For this purpose, benzoin molecule was incubated with A. niger, B. cinerea, F. solani and N. crassa for 7 days on an orbital shaker at 120 rpm and room temperature. The result of these biotransformation reactions were followed by thin layer chromatography (TLC), showing that biotransformation of benzoin with A. niger and N. crassa yielded complex mixture of polar metabolites whereas biotransformation with B. cinerea and F. solani yielded starting material only, but no metabolites.Large scale biotransformation of benzoin with A. niger was carried out, but none of the metabolites was successfully purified by column chromatography.