Sulu ve kuru koşullara uygun tritikale genotiplerinde tarımsal özelliklerin belirlenmesi
Determination of agronomic characters of triticale genotypes suitable for rain-fed and irrigated conditions
- Tez No: 178961
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, Eskişehir'de 2006?2007 yılında sulu koşullarda yetiştirilen üç ticari tritikale çeşidi ve dört tritikale hattı ile kuru koşullarda yetiştirilen üç ticari tritikale çeşidi ve altı tritikale hattının tarımsal özelliklerini karşılaştırmak amacıyla tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak sulu ve kuru şartlarda yürütülmüştür. Her iki koşulda yetiştirilen ticari çeşitler aynıdır.Her iki koşulda da, hasat indeksi hariç, bütün özellikler için hatlar ve çeşitler arasında istatistiki olarak önemli farklılıklar belirlenmiştir. Bu farklılıklar, bu özellikler bakımından varyasyon olduğunu göstermekte olup hat ve çeşitlerin ıslah programlarında gen kaynağı olarak kullanılabileceği anlaşılmaktadır.Sulu ve kuru koşulların her ikisinde de ortak olan üç tritikale çeşidi için bütün özelliklerde kuraklık parametreleri ve kuraklığa dayanıklılık indeksi (SSI) saptanmıştır. SSI değeri ve diğer parametreler bu çeşitlerde, kuraklığa tolerans bakımından genetik varyasyon olduğunu göstermiştir. Düşük SSI değerine sahip olan Karma 2000 çeşidi kuraklığa dayanıklı, yüksek SSI değerine sahip olan Tatlıcak 97 çeşidi bütün özellikler için kuraklığa duyarlı olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare agronomic characters of four triticale lines and three triticale cultivars under irrigated conditions and six triticale lines and same three triticale cultivars under rain-fed (non-irrigated) conditions in Eskişehir during 2006-2007 growing period.The experiment was conducted according to randomized block design with four replications in irrigated and rain-fed conditions. Statistically significant differences were found between lines and cultivars for all characters except for harvest index. Results are indicates that there are variations for these investigated characters. This may means that all genotypes can be use for breeding programs as gene sources.The drought susceptibility index (SSI) and drought parameter was evaluated in all characters for three triticale varieties under two conditions (rain-fed and irrigated). The SSI values and other parameters showed there is genetic variation for the degree of drought tolerance in three triticale varieties. Karma 2000 which found significantly low for SSI values was resistant and Tatlıcak 97 which had significantly high for SSI values was susceptible to drought for all traits.