Total protez kullanan hastalarda serum, tükürük immünoglobulin A, M, G değerleri ile serum çinko değerlerinin kıyaslanması
  1. Tez No: 17901
  2. Yazar: ALİ İHSAN ZENGİNGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. S. NİLÜFER DENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bilindiği gibi, total protezler hastalar tarafından kullanım zorlukları olan protezi erdir. Hastal arda, yeni ya pılmış protezlerin kullanımı sonucu ilk günlerden itibaren, çiğneme kuvvetlerinin etkisiyle yumuşak dokularda enfla- masyonlar ve mukozal değişimler görülmektedir. Bu nedenler den hareket ederek total protez kullanımına yeni başlayan hastalarda serum, tükürük immunoglobulin A,M,G ile serum çinko düzeyleri saptanarak, protez kullanımının hümoral immüniteye etkisi belirlenmeye çalışıldı. Genel sağlık yönünden şikayeti ol mayan, ağız mukoza sı sağlıklı 30 dişsiz birey araştırma için seçildi. Bu bireylerden protez yapılmadan önce serum, tükürük örnekleri alındı ve hastalara aynı materyalden yeni protezler yapıl dı. Bütün hastalarda yeni protezin oluşturduğu ağız içi lezyonlar gözlendi ve yeni protezler uygul andıktan, orta lama 17 gün sonra bir kez daha serum ve tükürük örnekleri al indi.Böylece protez kullanımı öncesi ve sonrası alınan 60 serum ve 60 tükürük örneğinde çalışma yürütüldü. Hasta lardan toplanan serum ve tükürük örneklerinde IgA, IgM ve IgG tesbiti Mancini'nin Single Radial lmmünodif füzyon yöntemiyle bel ir l endi.Serumda çinko tesbiti ise Atomik Absorbsiyon Spektrofotometresi ile yapıldı. 87Elde ettiğimiz sonuçlara göre ; hastal arda protez kullanımından ortalama 17 gün sonra serum immünogl obul i n- leri, tükürük immünogl obul inleri ve serum çinko degerlerin- deki meydana gelen değişimler, protezin kullanımı netice sinde oluşan travmatik lezyonun hümoral immünitede bir cevap oluşturduğunu göstermektedir. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY As it is known, complete denture is a denture which has some difficulty on it's usege by patients. By the result of new denture usege on patients, it is seen that there were some changes on mucosa and inflammation on soft forces. Becouse of these, on the patients whose begin to use complete denture first time, serum and saliva immunoglobulins A,M,G and also serum zinc level» were measured to try to establish the effects of denture usege on humoral immunity. 30 edentulous healthy person with healthy oral mucosa were choosen for this investigation. Before the denture was made, serum and saliva samples were taken and new dentures were made of the same material. Intraoral lesions which coused by new denture were inspected on all patients and after new dentures applied approximately 17 days later, serum and saliva samples were taken again. In 60 serum and 60 saliva samples taken before and after denture usege, the investigation was continued. MANCINI's Single Radial Immunodif f ision technique is used to establish IgA.IgM and IgG on the samples of saliva and serum taken from patients and Atomic Absorption Spectrophotometry is used to establish serum zinc level. 89According to the all results, it is stated that travmatic lesions which coused by the usege of denture, is an answer to humoral immunity due to the differences which occurs in the values of serum immunogl obul ins, sal i va immunoglobulins and in serum zinc, approximatel y 17 days later. 90