Tekstil sektöründe kullanılacak gümüş içerikli nano boyutlu biyo antimikrobiyal malzemelerin geliştirilmesi
Development of silver doped nano scaled bio antimicrobial materials for textile industry
- Tez No: 179029
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Microbiology, Engineering Sciences, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tekstil ürünleri yapıları ve kullanıldıkları yerler açısından mikroorganizmaların yaşaması ve çoğalması için uygun sıcaklık, nem ve besin maddesi sağlayan ortamlardır. Antimikrobiyal tekstil ürünleri artan hijyen bilinci ve hassasiyetlere bağlı olarak aranılan ürünler haline gelmiştir. Bu çalışmada yaş kimyasal metot kullanılarak sentezlenen, metal iyonları katkılı kalsiyum fosfat esaslı antimikrobiyal toz ile uygun bağlayıcı kimyasalları belirlenerek, tekstil ürünlerine yönelik yıkamaya dayanıklı antimikrobiyal apre kimyasalı geliştirilmiştir. Antimikrobiyal apre kimyasalının kumaşların fiziksel özelliklerine etkisini belirlemek için işlem görmüş ve görmemiş kumaşların gramaj, yıkama, patlama mukavemeti, hava geçirgenliği, boncuklanma ve renk verimliliği testleri yapılmış, taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri gerçekleştirilmiştir. Antimikrobiyal aktivite testleri ?JIS L 1902-2002? standardına göre Escherichia coli bakterisi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Textile products provide suitable environment like temperature, moisture, nutrients for microorganisms living and reproduce, in terms of their structures and places that are used for. Antimicrobial textiles has become in demand products, depending on the increasing hygiene awareness and sensitivity. In this study, durable antimicrobial finishing chemical has been developed by using appropriate textile binders with metal ions doped calcium phosphate based antimicrobial powder which was synthesized by wet chemical method. Determining the effect of antimicrobial finishing chemical on physical properties of the fabrics, weight, washing, bursting strength, air permeability, pilling, color efficiency tests and scanning electron microscopy (SEM) analysis were done. Antimicrobial activity tests were performed according to ?JIS L 1902-2002? standard by Escherichia coli bacteria.