Smoothing and refinement of motion vector fields for video frame rate conversion applications
Hareket vektör alanlarının video çerçeve hızı dönüşüm uygulamalarına yönelik olarak yumuşatılması ve inceltilmesi
  1. Tez No: 179034
  2. Yazar: ÜMİT MALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bir Video İyileştirme (VE) uygulamasının ana amacı gelen çerçeve zincirini görüntü kalitesini arttıracak şekilde değiştirmektir. Amaçlanan uygulamanın çeşidine bağlı olarak iyileştirme işlemleri uzamsal düzlemde (dizinin her çerçevesi sadece yine aynı çerçeveden elde edilen bilgiler kullanılarak değiştirilir) ve/veya zamansal düzlemde (dizinin her çerçevesi çerçevenin kendisi ve komşularından elde edilen bilgiler kullanılarak değiştirilir) gerçekleştirilebilir. Daha yüksek bir görsel kalite seviyesine herhangi bir sorun çıkarmadan ulaşmak için çerçeve zincirinin bazı anahtar özelliklerini doğru bir şekilde çıkarmak ve onları dikkatlice analiz etmek oldukça kritiktir. Özellikle zamansal alandaki uygulamalar için ele alınan içeriğin hareket bilgisi belki de en önemli özelliktir. Ancak 3-Boyutlu gerçek dünyanın hareket bilgisini 2-Boyutlu çerçeve zincirinden elde etmek iyi tanımlanmamış bir problemdir. Maalesef klasik hata minimizasyonuna dayalı Hareket Kestirimi (ME) yöntemleri ile gerçek hareket bilgisinin elde edilmesi mümkün değildir. Şu halde, VE uygulamasından kabul edilebilir bir düzeyde kalite elde etmek istenildiği durumda klasik ME algoritmasının Hareket Vektör Alanı (MVF) üzerinde yumuşatma ve inceltme işlemlerinin uygulanması kaçınılmazdır. Bu tezde en güncel ME yöntemleri ele alınmış ve bazı MVF işleme (PP) operasyonlarıyla (yumuşatma ve inceltme) beraber detaylıca incelenmiştir. Her algoritmanın bir Çerçeve Hızı Dönüşüm (FRC) uygulamasının performansı üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. Ayrıca, MVF işleme alanında iki katkıda bulunulmuştur; ilk katkı varolan bir stratejinin performansının iyileştirilmesine odaklanmış ve ikinci katkı bir başka MVF işleminin işlem yükünü azaltmayı hedeflemiştir. Gerçeklenmiş olan FRC uygulamasının performansının umut vadedici olduğu ve günümüz tüketi elektroniği uygulamalarının çoğunun beklentilerini karşıladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of Video Enhancement (VE) applications is to improve the visual quality of the video by modifying the input frame sequence. The enhancement operations could be performed in the spatial domain (each frame of the sequence is modified by only using the information that is obtained from the same frame) and/or in the temporal domain (each frame of the sequence is processed by using the information that is obtained frame itself and its neighbors) depending on the type of the desired application. In order to achieve a higher visual quality level without producing any artifacts, it is very critical to correctly extract some key features of the frame sequence and carefully analyze them. Especially in the case of temporal domain processing, the motion information in the video content is possibly the most important feature. However, extracting the motion information of the 3D real world from the 2D frame sequence is an ill-posed problem. Unfortunately it is not possible to estimate true motion by using classical error minimization techniques. Therefore, it is inevitable to perform smoothing and refinement operations on the Motion Vector Fields (MVF) obtained via classical ME algorithms, if one wants to obtain an acceptable level of quality from the enhancement application. In this M.S. Thesis, a number of practical state-of-the-art ME methods are considered and some MVF post-processing (PP) operations (smoothing and refinement) are jointly investigated in detail. The effect of each algorithm on the quality of a Frame Rate Conversion (FRC) application is observed. Moreover, two contributions have been made in the area of MVF post-processing; the first contribution focuses on improving the performance of an existing strategy and the second contribution targets to decrease the computational load of another MVF post-processing strategy. It has been observed that the performance of the implemented FRC application is quite promising and fulfills the expectations of most of the today?s consumer electronics applications.