Investigation of dynamic behavior of geosynthetic reinforced soil retaining structures under earthquake loads
Geosentetik donatılı zemin istinat yapılarının deprem yükleri altındaki davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 179035
  2. Yazar: ALİ KASAY ENÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Gösterdikleri avantajlı mühendislik özellikleri ve maliyet düşüklükleri sebebi ile tüm dünyada ve ülkemizde çok miktarda Geosentetikler ile Donatılandırılmış Zemin İstinat Yapıları tasarlanmakta ve inşa edilmektedir. Bu projede, Geosentetik Donatılarla Güçlendirilmiş Zemin İstinat Yapıları'nın deprem yükleri altındaki dinamik davranışı hakkında daha iyi bir kavrayışa sahip olabilmek için Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Sarsma Tablası Laboratuvarı'nda iki adet ½ oranında ölçeklendirilmiş İstinat Duvarı modelleri ile sarsma tablası deneyleri yapılmıştır. Zemin İstinat Duvarları 1.9 m yüksekliğinde olup, şu ana kadar yapılan çalışmalar içerisinde en yüksek küçük ölçekli duvar modellerinden birisi konumundadır. Geotekstillerin maruz kaldıkları deformasyonu ölçmek için 8 lineer deplasman cetveli, ön duvar yüzeyinin uğradığı yerdeğiştirmedikleri ölçmek için 8 lazer deplasman ölçme aleti, sarsma tablasının deplasmanını ölçmek için bir LVDT ve ivme büyültmelerini (amplifikasyonlarını) ölçmek için zemin yapısının çeşitli yerlerine ve sarsma tablası üzerine toplam 11 ivme-ölçer yerleştirilmek suretiyle yapının elemanlarına ait detaylı yerdeğiştirme-zaman, ortalama deformasyon-zaman ve ivme-zaman eğrileri elde edilmiştir. Deneysel çalışmalara ek olarak, Plaxis sonlu elemanlar programı kullanılarak nümerik analizler yapılmış ve Newmark Yerdeğiştirme Metodu tatbik edilmiştir. Deney sonuçları göstermiştir ki iki deneyde de duvarımız rijit davranış göstermiş ve ön duvar yüzeyinde hemen hemen hiç kalıcı deformasyon gözlemlenmemiştir. Newmark analizi bu olguyu doğrularken, Plaxis v8.4 duvarın dinamik davranışını makul bir yaklaşıklıkla ön duvar yüzeyi tepe noktalarında 1. deneyde de 5 mm'ye 2. deneyde de 6 mm'ye varan küçük kalıcı deplasmanlar hesap ederek yansıtmıştır. Varılan genel sonuç günümüzde geçerli tasarım şartnamelerine uygun olarak tasarlanan Geosentetik Donatılı İstinat Duvarları'nın deprem yükleri altında son derece başarılı davranış gösterdi.
Özet (Çeviri)
Due to their advantageous engineering properties and cost effectiveness large numbers of Geosynthetic-Reinforced Soil Retaining Walls (GRS-RWs) are being designed and constructed throughout the world and also in our country. In this thesis, in order to gain better insight into dynamic behavior of a GRS-RW under earthquake loads, two ½ reduced-scale shaking table tests were carried out using the shaking table facility at the Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute (KOERI) of Boğaziçi University. The walls were 1.9 m tall, making them one of the tallest reduced-scale walls of its kind. By installing 8 linear displacement transducers to measure the strains of the geotextile members, 8 laser displacement sensors to measure the displacements of the facing blocks, an LVDT to measure the displacement of the shaking table and 11 accelerometers on several locations of the soil structure and onto the shaking table to evaluate the acceleration amplifications occurred, detailed displacement-time, average strain-time and acceleration-time histories of the components of the GRS-RW were obtained. In addition to the experimental tests, numerical analyses with the finite element (FEM) program Plaxis v 8.4 and the Newmark?s displacement method were utilized. The experimental test results showed that both experimental walls behaved rigidly and almost no residual displacements were observed on the front wall. While Newmark?s analysis confirmed this phenomenon, Plaxis v8.4 simulated the dynamic behavior of the wall reasonably by demonstrating minor residual displacements at the top of the wall attaining to 5 mm and 6 mm for 1st and 2nd experiments, respectively. The general conclusion is that GRS-RWs designed according to the current specifications behave very successfully under earthquake loading conditions.