Oblik kuvvet karşısında iki farklı post-kor sisteminin gösterdiği direncin ve kök kırığının incelenmesi
- Tez No: 17904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN GÜNDÜZ GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışmamızda çekimi yapılan madde kaybı ve patolojisi olmayan 40 adet maksiller santral dişi 20' serden iki gruba ayırdık.Dişleri mine-sement hududundan 2 mm. krona 1 diş yapısı kalacak kadar kronlarını kökten uzaklaştırıp distile su içinde oda ortamında korundu. Elde edilen köklerin pulpaları çıkartılıp etraflarına bir tabaka pembe mum sarılarak akrilik rezin bloka gömüldü. Kök kanal larını oval şekilde genişleterek çepeçevre kontra bevel tarzında bizotaj hazır 1 andı.Kök kanalları izole edilerek plastik çubuk ve pembe mum vasıtasıyla ölçüleri alındı. I. grup 20 adet dişlerin mum modelaj bizotaj sınırlarını içine alacak şekilde {ferrule effect ) metal halkalı kor işlendi. I I.gruptaki 20 adet santral dişin ise mine-sement hududuna kadar metal hal kasız mum modelasyonla kor ya pıldı ve örneklerin Mesing alaşımından dökülmesi sağlandı. Kök kanallarına çinko fosfat siman vasıtasıyla simante edi İdi.Korl ara krom-kobalt alaşımından tam kron yapıldı. ör neklere instron test aletiyle 135°lik açıyla gelen 0.5 cm/dk. oblik kuvvet uygulandı, yetmezi ik değerleri alınarak oluşan kök kırıkları değerlendirildi. I. grup metal halkalı (ferrule effect) olarak yapılan tek parça döküm post-korlar ortalama olarak 61.3 kilograma kadar dayanma gösterirken, I I. grup metal hal kasız olarak 74yapılan tek parça döküm post-korlar ise 45.94 kilograma kadar dayanma gösterdi. I.grup metal halkalı (ferrule effect) olan örneklerde oluşan kök kırıkları; 8 adet 1/2 köle ve apekse yakın transversal obl ik kırık, 4 adet 1/2 apeks üstünde oblik kırık, 2 adet köleden kök yüzeyine doğru yayı lan oblik,2 adet 1/2 köle seviyesinden kök yüzeyine yayılan transversal ve oblik kırık, 3 adet 1/3 apekste oblik kırık, 1 adet tüm kök buyunca yayılan vertikal kök kırığı görülür ken, I I. grup metal hal kasız olarak yapılan tek parça döküm post-korlarda oluşan kök kırıkları;5 adet 1/2 köle seviye sinden kök yüzeyine ilerleyen oblik kırık, 4 adet 1/3 köle den kök yüzeyine yayılan oblik kırık, 4 adet 1/3 apekste oblik kırık, 2 adet 1/2 köleden kök yüzeyine yayılan oblik ve transversal kırık, 2 adet tüm kök boyunca vertikal kırık, 3 adet 1/2 apekste, tüm kök boyunca yayılan vertikal ve oblik kırıklar tesbit edildi. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we separated forty maxillary central incisors into two groups. At the first group; we applied one-piece post-core with metal collar to teeth. At the second grooup;we applied the same system without a metal collar to twenty central incisors. We applied force with the angle of 135 degrees and the speed of 0.5 cm per minute after ful 1 crown restora tions by the alloyof chromium-cobalt to all specimens. We established the maximum resistance. At the first group, the mean of resistance force was 61. 33+3. 17 kg but at the second group.it was 49.94+8.72 kg in addition, at both two groups root fractures that became after experiment were at the first group;we proved that 8 of these were near to apex and 1/2 of cole transversely and obliquely, 4 of these were over 1/2 of apex and obliquely, 2 of these spreaded from cole to root surface obliquely, 2 of these spreaded from the level of 1/2 of cole to root surface transversely and obliquely, 3 of these were at the 1/3 of apex obliquely and finally one of this has a vertically fracture which spreaded through the whole root. At the second groupjwe established that 5 of the fractures were spreaded obliquely from 1/2 of the cole to the surface of root, 4 of these were at the 1/3 of apex obliquely, 4 of these were at the 761/3 of cole obliquely, 2 of these were spreaded from i/2 cole to the root surface transversely and obliquely, 2 of these were vertically through whole root surface, 3 of these were at the 1/2 of apex obliquely and have a vertical fracture through the root surface. 77