Bir hidrokortizon olan cortimycine ve geçici kanal patlarından kalsiyum hidroksit ve iyodoform kombinasyonlarının periapikal lezyonlarındaki klinik, radyolojik ve bakteriyolojik etkilerinin araştırılması
- Tez No: 17903
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA ATAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, periapikal lezyonlu 90 anterior diş üze rinde gerçekleştirilmiştir. Bu dişler 3 gruba ayrılarak, 1. gruba kalsiyum oksit+distile su, 2. gruba kalsiyum hidroksit+iyodoform, 3. gruba kalsiyum hidroksit+iyodoform+Cortimycine patları belirli zaman aralıklarında uygulandı ve sonuçta bu 3 geçici patın başarı oranları karşılaştırıldı. Sonuçta, peri apikal lezyonların iyileşmesi üzerinde aralarında önemli bir fark olmadığı istatistiksel olarak ortaya çıkmıştır. Bu 90 vakanın ayrıca sürekli kanal dolgu ları yapıldıktan sonra da 6 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık klinik ve radyolojik kontrolleri, yapı 1 niştir, Ayrıca kullanılan geçici ve sürekli dolgu patlarının antibakteriyal etkileri de incelenmiştir ve bu inceleme sonucunda sürekli kanal dolgu patlarının antibakteriyal etkilerinin geçici patlara oranla daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.Geçici kanal patı olarak kullanılan patlar kendi aralarında karşılaştırıldığında ise antibakteriyal etkisinin benzer olduğu ortaya çıkmıştır. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is based on 90 anterior teeth with periapical lesions. These teeth are divided into three groups. At the first group; calcium oxide and distilated water, at the second group;cal cium hydroxide and iodoform, at the third °group;calcium hydroxide, iodoform and Cortimycine applied with specific time intervals and compared these three temporary root canal sealer's success. As a result, we can say that there aren't significant differences between these temporary root canal sealers statistically on healing periapical lesions. After the permanent root canal sealer, we aspect 90 cases with 6 months, 1 year and 2 years intervals by clinically and radiographical ly. And also temporary and permanent root canal sealers' antibacterial effects are inspected. As a result of this inspection, antibacterial effects of permanent root canal sealers are higher than temporary root canal sealers. If, we compare the temporary root canal sealers itself, we can say that their antibacterial effects are similar. 76