Analysis of disassembly systems in remanufacturing using kanban control
Yeniden imalat demontaj sistemlerinin kanban kontrolü kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 179067
  2. Yazar: KEMAL DİNÇER DİNGEÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYBEK KORUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Demontaj islemi, yeniden imalat islemlerinin en kritik asamasını olusturmaktadır. Yeniden kullanım ya da yeniden imalat için demonte edilen parçaların kalite düzeyleri yüksek değiskenlik göstermekte ve bu yüzden de parça taleplerinin tümü tek bir ürünün demontajı ile her zaman karsılanamayabilmektedir. Bu durumda ikinci ürünün demontajının kısmi mi yoksa bütüncül mü olacağı sorusu ortaya çıkmaktadır. Bu çalısmada söz konusu kararın yaratacağı olası yararların sayısallastırılmasına odaklanılmıs, bu amaçla kanban kontrolü ile beraber bir kuyruk ağı modelinden yararlanılmıstır. Modelde, makine servis sürelerinin, talep ve iade ürünlerin gelisler arası sürelerinin bağımsız ve üstel rassal değiskenler olduğu varsayılmaktadır. Farklı türlerdeki demontaj sistemlerinin uzun dönem performans göstergeleri, modelin analitik olarak çözülmesi ile elde edilmis, çözüm yöntemi olarak da yaklasık bir metot kullanılmıstır. Yaklasık yöntemin doğruluğu benzetim deneyleri ile sınanmıs ve geçerliliği gösterilmistir. Ardından, uzun dönem performans göstergeleri bir beklenen toplam maliyet fonksiyonunda bir araya getirilerek, demontaj politikalarının karsılastırılmasında bu fonksiyonun aldığı en küçük değerler kullanılmıstır. Toplam maliyet fonksiyonun en küçük değerlerinin bulunması için sezgisel arama yöntemleri öne sürülmüstür. Son olarak, sayısal deneyler aracılığıyla, demontaj sistemlerinin planlayıcıları için yönetimsel öngörü sağlayabilecek bazı önemli sonuçlar ortaya konmus ve kısmi demontaja izin vermenin karlılığı üzerine yorumlar getirilmistir.
Özet (Çeviri)
Disassembly is the most critical stage of remanufacturing activities. The condition of parts disassembled for reuse/remanufacturing display a high variance. Hence demand for different parts found in a core cannot always be satisfied by a single core. At this point the question is whether to partially or fully disassemble the second core. In this study, we concentrate on quantifying the potential benefits of this decision in a remanufacturing environment by using a queuing network model with kanban control. In our model, machine service times, demand and return arrival times to the remanufacturing facility are assumed to be independent and exponentially distributed random variables. The model is solved analytically by an approximate method to obtain the steady state performance measures of different types of disassembly systems. The accuracy of the approximation is validated by simulation experiments. Then steady state performance measures are aggregated to an expected total cost function to make a comparison based on the minimum total costs of the disassembly policies. To obtain the minimum of the total cost function, heuristic search procedures are proposed. Finally, some important results that can give managerial insights for the planners of disassembly systems are derived from experimentations and comments on the profitability of allowing partial disassembly are remarked.