İnşaat sektöründe cephe erişim yöntemlerinin incelenmesi ve makine kullanımı ile iş kazalarının azaltılması
Analysis of facade access systems in the construction sector and reducing occupational accidents with machine utilization
- Tez No: 429326
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KOÇAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gedik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma; inşaat alanındaki iş kollarından biri olan cephe çalışmaları sırasında meydana gelen işçi ölümlerinin ve iş kazalarının, makine içeren cephe erişim sistemleri ile minimize edileceği ana fikri üzerine kurulmuştur. Bu amaçla, ilk olarak; genel hatlarıyla inşaat sektörü değerlendirilmiş, inşaat sektöründe ve cephe çalışmalarında iş sağlığı ve güvenliği konuları incelenmiş, dünyada ve Türkiye'de iş kazaları ve işçi ölümlerine dair istatistikler analiz edilerek yorumlanmıştır. Cephe erişim sistemlerinin, yapısı ve güvenli kullanımına değinilmiştir. Ardından; cephe erişim sistemleri iş güvenliği açısından sınıflandırılmış ve bu sınıflandırma doğrultusunda cephe erişim sistemlerinin kurulum, faaliyet, bakım, onarım ve söküm aşamalarında ne tür iş güvenliği çalışmalarının yapılması gerektiği belirtilmiştir. Son olarak da, cephe erişim sistemleri birbirleri ile kıyaslanmıştır. Kıyaslama aşamasında; cephe erişim sistemlerini kullanan 150 katılımcıya anket çalışması yapılarak konu, kullanıcılar açısından da değerlendirilmiştir. Gerek cephe erişim sistemlerinin iş güvenliği açısından kaynak tarama kısmında, gerek ise anket görüşleri neticesinde; makina kullanılarak cepheye erişim yönteminin işçi ölümlerini ve iş kazalarını azaltacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is structured on the main idea that work-related fatalities and accidents which occured during the facede works, one of the construction area jobs, could be minimised via mechanical facade access systems. For this purpose, firstly, the construction sector is evaluated, occupational health and safety in the construction sector and facede works are studied, and statistics connected to work-related fatalities and accidents in Turkey and the world are analyzed. The structure and safe usage of the facade access systems are mentioned. Then, facade access systems are grouped in terms of occupational safety, and what kind of safety attempts could be carried out in installation, operation, maintenance, repairment and disassembly steps of the facade access systems are stated. Lastly, facade access systems are compared with each other. In the comparison phase, a questionnaire is conducted to 150 participants who use the facade access systems. Both the literature/statistics analysis and survey results indicate that mechanical facade access systems are reduced the possibility of the work-related fatalities and accidents.