Experimental research on preventing debonding problem in retrofitted RC beam?column joints using composite materials
Kompozit malzemelerle güçlendirilmiş betonarme kolon-kiriş birleşim bölgelerindeki debonding probleminin ortadan kaldırılması
  1. Tez No: 286459
  2. Yazar: HASAN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
1970 öncesi yerel dizayn kodlarına dayanarak yapılan yapıların kolon kiriş birleşim bölgeleri sadece yerçekimi yükleri için dizayn edildiğinden ve deprem yüklerini karşılayamayacak bir kapasitede olduklarından dolayı büyük tehlike arz ediyorlar. Geniş etriye aralıkları, birleşim bölgelerinde etriye olmaması, kolonlarda yetersiz bindirme boyları ve kiriş donatılarının yetersiz ankraj edilmesi bu elemanların genel eksiklikleridir. Sismik dizayn donatı eksikliği bu elemanlarda gevrek davranışa ve aşırı yatay deformasyonlara sebep oluyor. Bundan dolayı bu elemanlarda kesme kapasitesi ve efektif sargı iyileştirmesi yapılmalıdır. Bu araştırma belirtilen birleşim noktalarının davranışını ve CFRP ile sargılama yapılarak iyileştirme yapılan elemanlardaki debondingi önleme çalışmalarını kapsakmaktadır.CFRP sargılama ile güçlendirmenin, kolon-kiriş birleşim noktası davranışına etkisi, üç adet 1/1 oranlı, betonarme kolon-kiriş birleşim noktası numunesi üretilip, sabit eksenel yük altında, tersinir yatay kuvvetler ile test edilerek incelenmiştir. Bu numunelerden bir tanesi, birleşim bölgesi ACI koduna gore dizayn edildi ve öteki ikisi birleşim bölgesinde yetersiz donatıya sahip olduklarından, daha once Altay (2010) tez çalışmasındaki CFRP ile sargılama metodu kullanılarak, değişik ankraj teknikleriyle güçlendirilmiştir.Deneylerin sonuçları ve analizleri sonucunda, CFRP ile güçlendirilmiş numuneler, taşıma gücü bakımından oldukça üstün bir performans sergilemişlerdir. İstenilen mod olan kirişte mesnet oluşumu gözlenmiş ve arttırılan ankraj sayısı ve kalitesinden ötürü CFRP'nin beton yüzeyinden kopması problemi ortadan kalkmıştır.
Özet (Çeviri)
Beam-column joints in existing reinforced concrete (RC) structures which have been designed according to pre 1970s national design codes pose serious danger in moderate to severe earthquakes due to the fact that they have been designed for gravity loads and lateral force levels that are much lower than those specified by the current codes. Common deficiencies of these joints could be summarized as widely spaced column ties, no transverse reinforcement in the joint region, inadequate lap splicing in the column and insufficient embedment length of beam bottom reinforcement in the joints. This lack of seismic detailing may cause non-ductile behavior and excessive lateral deformation demands which can not be accommodated, and therefore, failure mechanisms resulting in total collapse may easily develop. Thus, the shear capacity and the effective confinement of joints must be improved. This research investigates the actual behavior of such joints and debonding problem in Carbon Fiber Reinforced Polymer (CFRP) wrapping methodologies which are developed to improve the seismic behavior of such deficient joints.In order to investigate the effect of CFRP retrofitting on the behavior of exterior beam-column joints, three full-scale reinforced concrete beam-column subassemblies were produced and tested under constant axial load and reversed cyclic loading. For one of the specimens, shear detailing was performed according to ACI 318-09 code requirements and other two specimens that do not follow shear detailing requirements were retrofitted, using CFRP sheets, according to previous studies using new anchorage techniques for preventing debonding effect on CFRP from concreter surface.Experimental and analytical results showed that the CFRP-retrofitted specimens exhibited superior behavior in terms of load carrying capacity. The desired failure mechanism, which was hinge formation in the beam, was reached and debonding problem of the CFRP has been prevented, by using increased number and improved quality of anchorages.