Combined longitudinal-torsional vibration of sandwiched piezoelectric ultrasonic transducers
Piezoelektrik transduserlerın boylamsal ve burulma yönündeki birleşik titreşimi
  1. Tez No: 179069
  2. Yazar: BÜLENT GÜVEN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EŞREF EŞKİNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde boylamsal ve burkulma yönündeki iki modlu transduserler empedans eslestirmesi yöntemi kullanılarak incelenmistir. Birlesik modlu titresimde, her iki mod aynı frekansta titresmek zorundadır. Uzaysal çözümleri bulmak için empedans eslesmesi metodu kullanılmıstır. Her mod için, hornların uzaysal çözümleri çıkarılmıstır. Ayrıca transduserin boyutsal parametreleri çalısılmıs, transducerlerin modlarını nasıl senkronize edilecegini göstermek için resonans frekansların degisimleri verilmistir. Transduserlerin boyutları degistirilerek, iki modun resonans frekansları esitlenmistir. Bu senkronizasyonun bir ayarlama islemi oldugunu gösterir. Teorinin uygulamasını göstermek için, farklı tipte hornlarla örnek transduserler tasarlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, combined longitudinal-torsional vibration of ultrasonic transducer using impedance matching method is studied. In combined vibration, two modes must resonate in the same frequency. Impedance matching method is applied the modes to find spatial solutions of the parts. Spatial solutions of horns are derived for each mode. Dimensional parameters of the transducer are studied, and change of resonance frequencies is presented to give the idea how to synchronize the modes of the transducer. Changing the dimensions of the transducer, resonance frequencies of two modes are equalized. This shows that synchronization of two modes is an adjustment problem. For illustration of the application of theory, sample transducers are designed.