Developing environmental education program for primary school students and assessing its effects on prospective science teachers
İlköğretim öğrencileri için çevre eğitimi programı geliştirme ve programın aday fen öğretmenleri üzerindeki etkilerini değerlendirme
- Tez No: 179088
- Danışmanlar: DOÇ. ANDREZJ FURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye'de yakın zamanda, İlkögretim Fen ve Teknoloji müfredatı yeniden gözden geçirilmis; bilimsel ve teknolojik gelismelere ve olusan çevre sorunlara göre içerigi degistirilmistir. Bu baglamda, müfredatın yeni talepleri dogrultusunda aday ögretmenleri yetistirmek uygun olacaktır. Bu çalısma bir çevre egitimi programı gelistirmeyi ve programın aday fen ögretmenleri üzerindeki etkilerini degerlendirmeyi amaçlamaktadır. Örneklem, Bogaziçi Üniversitesi İlkögretim Fen ve Matematik Ögretmenligi Programı'nda okuyan 55 üçüncü ve dördüncü sınıf ögrencisinden olusmaktadır. Çalısmanın basında ve sonunda, deneklerin çevresel tutumları ve bilgileri ölçülmüstür. Deneysel bölüm ise aday fen ögretmenlerin için açılmıs bir egitim dersinde gerçeklesmistir. Programın uygulanmasından sonra, aday ögretmenlerin çevresel tutumları ve bilgilerinde istatiksel olarak önemli farklar elde edilmistir. Özetle, programın bu örneklem için çalıstıgı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the Primary School Science and Technology Curriculum has been revised recently, and the content has been changed according to scientific and technological advances and emerging environmental problems. In this regard, training prospective teachers according to one of the new demands of the curriculum would be appropriate. Hence, this study aimed to develop an environmental education program and assess its effects on prospective science teachers. The sample included 55 junior and senior pre-service teachers, who were attending Primary Science and Mathematics Education Program in Bogazici University. At the beginning and the end of the study, environmental attitudes and environmental knowledge of the subjects were measured. The experimental part was carried out during an education course for pre-service science teachers. After the application of the program, statistically significant differences were concluded in environmental attitudes and environmental knowledge of pre-service teachers. To sum up, it could be stated that the program seemed to be working for this sample.