Sorption of tetracycline antibiotics on natural and modified zeolite
Tetrasiklin antibiyotiklerinin doğal ve modifiye olmuş zeolitte adsorbsiyonu
- Tez No: 179092
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda çevrenin birçok kompartımanda bulunan antibiyotikler direnç olusturma potensiyelleri ve bakteriyel toksisiteleri nedeniyle kirletici olarak sınıflandırılırlar. Hayvan ve su ürünleri yetistiriciligi çevredeki antibiyotik kirlililigine neden olan iki potansiyel kaynaktır. Bu çalısmada hayvancılıkta yaygın bir sekilde kullanılan oksitetrasiklin (OTC) antibiyotiginin sodyum ve hekzadesiltrimetilammonyum (HDTMA) ile modifiye edilmis zeolitte adsorpsiyonu incelenmistir. Adsorpsiyon çalısmaları farklı OTC konsantrasyonları, çözelti pH'ı ve adsorbent dozu ile yapılmıstır. Adsorpsiyon isoterm verileri Freundlich modeline uygulanmıstır. Na-zeolitin ve HDTMA-zeolitin adsorbsiyon kapasiteleri sırasıyla pH 6.5'da 2.5 x 10-1 (mg1-nLn/g) ve pH 8'de 3x10-1(mg1-nLn/g) olarak bulunmustur. HDTMA-zeolit pH'a kuvvetli bir baglılık göstermistir ve pH 8'de % 90'lik maksimum antibiyotik giderimi 30 mg/L OTC ile elde edilmistir. Na-zeolitin adsorpsiyon kapasitesi pH 2 ve 10 arasında çok fazla degismemistir ve pH 6.5'da % 88'lik maksimum OTC adsorbsiyonu elde edilmistir. Yalancı-birinci ve - ikinci derece kinetik modeller ve partiküllerarası difüzyon denklemleri adsorpsiyon modelini tanımlamak için seçilmistir. Çesitli iyonların OTC adsorpsiyonuna etkisi de arastırılmıstır. Kalsiyum, magnezyum, fosfat, klorür, ve sülfat iyonları OTC'nin Na ve HDTMA-zeolitte adsorpsiyonunu azalttırmıstır, bikarbonat iyonları ise OTC'nin HDTMA-zeolitte adsorpsiyonunu arttırmıstır. Amonyum iyonları ve OTC birlikte Na zeolit tarafından sudan giderilmistir. Elde edilen sonuçlar, iki tip zeolitin OTC antibiyotigi için potansiyel adsorbent oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Antibiotics found in different compartments of environment are classified as emerging pollutants due to their potential for forming resistance and their bacterial toxicity. Animal farming and aquaculture facilities are two potential sources for antibiotic pollution in the environment. In this study, the adsorption of widely used antibiotic, oxytetracycline (OTC) onto sodium (Na) and hexadecyltrimethylammonium (HDTMA) modified zeolite was investigated. Adsorption studies were carried out at different OTC concentrations, initial solution pH, and adsorbent doses. The adsorption isotherm data were fitted to the Freundlich model. The adsorption capacities of Na and HDTMA-modified zeolite were found as 2.5 x 10-1 mg1-nLn/g at pH 6.5 and 3x10-1mg1-nLn/g at pH 8, respectively. HDTMA-modified zeolite exhibited stronger pH dependence and 90 per cent antibiotic removal was achieved at pH 8 with 30 mg/L OTC. The adsorption capacity of Na-zeolite did not change significantly in the pH range of 2-10 and it exhibited a maximum OTC adsorption of 88 per cent at pH 6.5. The simplified kinetic models including pseudo-first order, pseudo-second, and intraparticle diffusion equations were selected to determine adsorption model. The effect of various ions on the adsorption of OTC onto zeolite was also investigated. While the presence of calcium, magnesium, phosphate, chloride, and sulfate ions decreased the sorption of OTC onto Na and HDTMA-modified zeolite, bicarbonate ion promoted the adsorption of OTC on HDTMA-modified zeolite. NH4 + and OTC simultaneously removed from water by Na-zeolite. The obtained results show that both types of zeolites can be considered as a potential adsorbent for tetracycline antibiotics.