Euphorbia rigida'dan elde edilen aktif karbonun sulu çözeltilerdeki adsorpsiyon özelliklerinin ve kinetiğinin incelenmesi
The investigation of adsorption properties and kinetics of activated carbons produced from Euphorbia rigida in aqueous solutions
  1. Tez No: 179107
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EREN PÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Euphorbia rigida'dan kimyasal aktivasyon ile yüksek yüzey alanlı aktif karbonlar elde edilmesi, bunların karakterizasyonu ve en iyi yüzey alana sahip aktif karbonun atık sulardan kadmiyum giderimi araştırılmıştır. Hammaddenin dört farklı kimyasal (ZnCl2, K2CO3, NaOH ve H3PO4) ile farklı oranlarda doyurularak sabit yataklı reaktörde gerçekleştirilen kimyasal aktivasyonu ile mikro gözeneklere sahip, 2000 m2/g'ın üzerinde yüzey alanı olan aktif karbonlar elde edilebileceği saptanmıştır. Elde edilen aktif karbonlar sulu çözeltilerden kadmiyum adsorpsiyonu için kullanılmıştır. Bu amaçla adsorpsiyonu etkileyen faktörler araştırılmış ve yapılan çalışmalar sonucunda adsorpsiyon izotermlerinin Langmuir ve Freundlich'e uyduğu, reaksiyon kinetiğinin sözde (yalancı) ikinci dereceden reaksiyon modeline uyduğu ve termodinamik sabitlerin belirlenmesi ile adsorpsiyon işleminin kendiliğinden gerçekleştiği belirlenmiştir.Uygun koşullarda çalışıldığında Euphorbia rigida'dan elde edilen aktif karbonların atık sulardan ağır metallerin gideriminde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, producing high surface area activated carbons from Euphorbia rigida, characterization of these activated carbons and removal of cadmium from aqueous solutions were investigated. Experiments performed with fixed bed reactor using raw material impregnated with four types of chemicals (ZnCl2, K2CO3, NaOH ve H3PO4) and different impregnation ratios showed that it is possible to obtain activated carbons with a microporous structure having surface areas higher than 2000 m2/g. Activated carbons were used for adsorption of cadmium from aqueous solutions. Factors that effecting the adsorption were studied and the results showed that the adsorption isotherms obey both Langmuir and Freundlich adsorption isotherms, the adsorption kinetics obey pseudo-second order kinetic model and thermodynamics studies showed that adsorption process is spontaneous.As a result, under proper conditions it is determined that activated carbons obtained from Euphorbia rigida can be used for the removal of heavy metals from aqueous solutions.