Minimum hacimli ridakşınger dizaynı
Design reduction gear unit with minimum volume
- Tez No: 179127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER KEPÇELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ridaksınger, gaz türbini veya dizel makineler ile tahrik edilen gemilerin tahrik hızları ile pervane hızı arasındaki gerekli redüksiyonu saglamak için dizayn edilmis mekanizmalardır. Gemilerin düsük maliyet ve minimum agırlıga sahip olması istendiginden, bu tezde ridaksınger için objektif fonksiyon olarak hacim alınmıstır. Bu çalısmada, iki girisli ve tek çıkıslı ok dislili bir ridaksıngerin minimum hacim kriterine göre optimum dizayn parametreleri tespit edildi. Ridaksıngerin dizaynında hacmi belirleyen parametreler ile performans indeksi olusturuldu. Parametreler için tanımlanan kısıtlar altında (yüzey basıncı, eksenel arası mesafe, saft burulma açısı ve çevrim oranı) MATLAB yazılımının optimizasyon araç kutusu yardımıyla en uygun parametrelerin tespiti yapıldı. Yapılan optimizasyon programı, savas gemileri gibi büyük gemilerde kullanılan benzer bir ok dislili ridaksınger için test edilerek dogrulugu sınandı.
Özet (Çeviri)
Reduction Gear Unit is a designed mechanism for coordinating necessary reaction between propellers speed with agitation speed the ships agitated by diesel engines or gas turbin engines. The volume is taken as objective function for having minimum weight and low overhead of ships for reduction gear unit in this thesis. In this thesis, optimum design parameters of a double inlet and single outlet with helical reduction gear unit is noted beside to minimum volume. Performance index is constituted with parameters determining volume in design reduction gear unit. Described for parameters in constraints (Tensile Strength Ultimate, the variation of center distance, shaft torsion angle, gear ratio) with help in optimization toolbox of MATLAB Software is noted the most available parameters. The program of writed optimization is tested correctnesses by tested on big ships as like war ships for a helical reduction gear unit.