An optimal mixed integer program for scheduling in a high mix - low volume printed wiring board production company
Çok çeşitli az hacimli elektronik kart üretimi yapan bir firmanın üretim çizelgelemesini gerçekleştiren karma-tamsayı programlaması
  1. Tez No: 344980
  2. Yazar: Emre Özgenç EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHAP ARMAĞAN TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çok Çeşitlilik/Az hacimli üretim yapan, birden fazla üretim safhası bulunan, her safhada birden fazla paralel kaynağı olan Hibrit Akış Atölye (HAA) alanlarında optimum üretim çizelgesi yapmak gerçek hayatta rutin ve zor bir problemdir. Bu tür üretim alanlarının optimum üretim çizelgelemeleri için literatürde bir çok özel karma-tamsayı programları mevcuttur. Bu tezde ise, çok değişkenlik/az hacimli üretim yapan, birden fazla safhası bulunan, her safhada paralel kaynakları bulunan, safhalar arasında bekleme zaman/hacim sınırı olmayan, parti bölmeye izin veren, her işin birbirinden bağımsız kurulum süresinin olduğu gerçek bir firmanın Elektronik Kart Üretim Çizelgelemesi için geliştirilen Karma-Tamsayı Modeli yer almaktadır. Bu modelde, amaç fonksiyonu; geç kalan işlerin maliyeti ve her safhadaki kapasite artırım maliyet toplamını minimum hale getirmek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Finding optimum schedules for High Mix / Low Volume, multistage Hybrid Flow Shop (HFS) areas, is regular and hard problem. For these kinds of production areas, there are many specific Mixed Integer Programs in literature. In this paper, another Mixed Integer Program is demonstrated for a real Printed Wiring Board Production Company with specific features: High Mix / Low Volume, multistage production with parallel units, Unlimited Interstate Buffer, Allowed Lot-Splitting, Independent set-up times of each job. Objective Function of the model is minimizing sum of costs of tardy jobs and capacity increment at each stage.