Fen ve teknoloji dersi performans değerlendirme formlarına yönelik oluşturulan web tabanlı programın etkililiğinin araştırılması
Determining effectiveness of web-based performance assessment programme developed for science and technology lesson
- Tez No: 179206
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu tezin amacı, performans değerlendirme formları hazırlamak için geliştirilen web tabanlı performans değerlendirme programını altıncı sınıf fen ve teknoloji öğretmenlerine uygulamak ve etkililiğini araştırmaktır. Geliştirilen web tabanlı performans değerlendirme programının pilot uygulamaları 6. sınıfta öğrenim gören 23 öğrenci, 23 veli ve bir fen ve teknoloji öğretmeni ile yapılmıştır. Asıl uygulama iki ay süresince iki ilköğretim okulunun 6. sınıflarında öğrenim gören 137 öğrenci, 137 veli ve 3 fen ve teknoloji öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Özel durum yönteminin kullanıldığı bu çalışmada nitel veriler öğretmenlerle yapılan ön mülakat ve son mülakatlardan elde edilmiştir. Ayrıca örneklemdeki öğrenci ve velilerin bilgisayar ve internet kullanıp kullanmadıklarını öğrenebilmek için ?Öğrenci ve Veli Profil Anketi? uygulanmıştır. Elde edilen nicel veriler; Microsoft Excel programıyla düzenlenmiş ve öğrenci ve velilerin internet ve bilgisayarı kullanabilme becerileri dikkate alınarak okul, sınıf ve cinsiyet bazında tablolaştırılmıştır. Mülakatlardan elde edilen nitel verilerin analizi ise Nvivo 8.0 nitel veri analizi paket programıyla yapılmıştır.Ön mülakatların içerik analizleri sonucunda öğretmenlerin rubrik, kontrol listesi, derecelendirilmiş ölçek gibi performans değerlendirme formlarını düzenli olarak kullanmadıkları belirlenmiştir. Bunun başlıca nedenlerinin fazla zaman alması, maddi yük getirmesi, emek gerektirmesi, yararına inanmama, kullanmayı bilmeme, uygulamanın karmaşık olması olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin bu gerekçeleri göz önünde alınarak tarafımdan geliştirilen web sitesinin ve web tabanlı programın öğretmen, öğrenci ve veliler açısından getirileri öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmiştir. Sonuç olarak geliştirilen web tabanlı programın yukarıda bahsedilen olumsuzlukları ortadan kaldırdığı gözlenmiştir. Ayrıca, performans değerlendirme formlarının hazırlanmasına, kullanılmasına, formların saklanmasına, öğrenci ve velilere geribildirim verilmesine, öğrencilerin ve velilerin değerlendirme sistemine katılmasına, değerlendirme ölçütlerinin önceden bildirilmesine, öğrencilerin gelişiminin takibinin yapılmasına önemli ölçüde katkı sağladığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to evaluate the effects of the web based performance assessment program which is designed developed performance assessment forms on 6th grade science and technology teachers? development and usage of performance assessment forms. In the scope of this research, the pilot study of the developed web based performance assessment program was done with 23 sixth grade students, their parents and one science and technology teacher. The main study was conducted with 137 sixth grade students at two different elementary schools, their parents (n=137) and 3 science and technology teachers. The case study methodology was used in the study. The qualitative data was gained from the pre and post teachers? interviews. In addition, ?Student and Parent Profile Survey? was applied to the selected students and parents in order to learn whether they used computer and internet or not. The quantitative data was designed with the help of Microsoft Excel program and showed with tables on the basis of school, class and genders by considering students and parents? internet and computer usage skills. The findings gained from the interviews were analyzed with Nvivo 8.0 qualitative data analysis packet program. After the content analysis of the pre-interviews, it is determined that teachers do not utilize the performance assessment forms regularly because of the some reasons such as taking too much time, caused financial load and much work, not believing the benefits, not knowing to use, and complex application. By taking into account these reasons of teachers, sample views were evaluated according to teachers? opinions to assessment outcome of the developed web site and the web based program. Results showed that: the developed web based program was eliminated the teachers? reasons of not using performance assessment forms; and contributed to a great degree of preparing, using, saving the performance assessment forms; provided an opportunity to give feedback to students and parents; participating students and parents to the evaluation system; reporting evaluation criteria beforehand; followed up the students? progress. Based on these results, some suggestions have been made.