Yeni bir tetraoksim ligandının Cu(II)/Ni(II) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of Cu(II)/Ni(II) complexes of a new tetraoxime ligand
  1. Tez No: 179216
  2. Yazar: PINAR EKMEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KARABÖCEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, bifenil l-3,3'4,4'?tetraamin (1) ile bütan-2,3-dion oksim'in (2) EtOH' de reaksiyona girmesiyle yeni bir tetraoksim (H4L) ligandı hazırlandı. Tetraoksim ligandının; elementel analizi, 1H ve 13C-NMR, IR ve kütle spektroskopisi çalışmaları yapılarak yapısı aydınlatıldı. H4L 'nin hazırlanan dinükleer bakır(II), nikel(II) ve tetranükleer bakır(II) bileşiklerinin; elementel analizi, IR ve kütle spektroskopisi ve manyetik moment ölçümlerinin kombinasyonu ile yapıları aydınlatıldı. H4L'nin dinükleer metal bileşiklerinin metal:ligand oranı 2:1 olarak bulundu. Element analizler, metal bileşiklerin stokiometrik ve spektroskopik verileri, metal iyonların oksim gruplarının azot atomları ile birleştiğini gösterdi (C=N). Buna ek olarak ligandın (3) toplam enerjisi hesaplandı ve semi-empirikal PM3 hesaplamalarla, nikel(II) ve bakır(II) kompleksleri (4,5) için kare düzlem geometri diğer geometrilerden daha kararlı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, a new tetraoxime, (H4L) have been prepared in EtOH by reacting biphenyl-3,3',4,4'-tetramine (1) with butane-2,3-dione oxime (2). The tetraoxime ligand have been characterized by elemental analyses, 1H and 13C-NMR, IR and mass spectral studies. Dinuclear copper(II), nickel(II) and tetranuclear copper(II) complexes of H4L have been prepared and characterized by elemental analyses, magnetic moments, IR and mass spectral studies.The dinuclear metal complexes of H4L were found to have a 2:1 metal:ligand ratio. Elemental analyses, stoichiometric and spectroscopic data of metal complexes indicated that the metal ions are coordinated to the nitrogen atoms of oxime groups (C=N). In addition, total energy were calculated for ligand (3), and metal complexes (4,5) by semiempirical PM3 calculations show that square-planar geometry is more stable than other geometry is for nickel(II) and copper(II) complexes.