Fen eğitiminde alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin ilköğretim öğretmen adayı, öğretmen ve öğrenci boyutu dikkate alınarak incelenmesi
Exploring the alternative assessment strategies by considering primary school pre-service teachers and students dimensions
  1. Tez No: 211808
  2. Yazar: AHMET TURAN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVENT AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Çalısmanın amaçlarından biri ögretmen adayları üzerinde alternatif ölçme ve degerlendirme yöntemlerinin akademik basarı ve kaygı üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Diger bir amaç ise ilkögretim 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersinde ögrencilerin alternatif ölçme ve degerlendirme yöntemlerine karsı olan tutumlarını belirlemektir. Ayrıca, ilkögretim 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersi ögretmenlerinin alternatif ölçme ve degerlendirme yöntemlerine iliskin bakıs açılarını sergilemek arastırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Bu arastırmada karma yöntem kullanılmıstır. Arastırmanın birinci kısmında; Temel Kimya Laboratuarı II dersinde, alternatif ölçme ve degerlendirme yöntemlerinin; Fen ve Teknoloji dersi ögretmen adaylarının akademik basarılarına ve kaygılarına etkisini ölçmeye yönelik olarak yarı-deneysel desen kapsamına giren ?Ön Test- Son Test ?Kontrol Gruplu Yarı Deneysel Desen? kullanılmıstır. Bu çalısmanın birinci kısmının evrenini Gazi Üniversitesi Gazi Egitim Fen Bilgisi Ögretmenligi Programı birinci sınıf ögrencileri olusturmaktadır. Çalısmanın birinci kısmının örneklemi ise tesadüfî olarak bu evren içerisinden seçilen 40 kisilik deney grubu ve 38 kisilik kontrol grubu olmak üzere toplam 78 ögrenci olusturmaktadır. Bu çalısmanın ikinci kısmının evrenini Ankara ili ilkögretim 6. sınıf ögrencileri olusturmaktadır. Çalısmanın ikinci kısmının örneklemi ise Ankara ilinden iii tesadüfî olarak seçilen iki ilçeye (Yenimahalle ve Çankaya) baglı 17 ilkögretim okulundaki 6. sınıf ögrencileri arasından yine tesadüfî olarak seçilen 672 ögrenci olusturmaktadır. Bu çalısmanın üçüncü kısmının çalısma grubunu ise Ankara ili Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinde bulun 17 ilkögretim okulunda görev yapan 30 ilkögretim 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersi ögretmeni olusturmaktadır. Arastırmadan elde edilen istatistiksel sonuçlar, alternatif ölçme ve degerlendirme yöntemlerinin uygulandıgı deney grubu ögretmen adayları ile geleneksel ölçme ve degerlendirme yöntemlerinin uygulandıgı kontrol grubu ögretmen adaylarının deneysel islem öncesi ve sonrası, akademik basarıları arasında anlamlı bir farklılıgın oldugunu ortaya koymustur. Buna ilave olarak ortaya çıkan diger bir sonuç ise alternatif ölçme ve degerlendirme yöntemlerinin uygulandıgı deney grubu ögretmen adayları ile geleneksel ölçme ve degerlendirme yöntemlerinin uygulandıgı kontrol grubu ögretmen adaylarının deneysel islem öncesi ve sonrası, kaygıları arasında anlamlı bir farklılık oldugudur. Ayrıca, ilkögretim 6. sınıf Fen ve teknoloji Dersi Ögretim Programı içerisinde yer alan alternatif ölçme degerlendirme yöntemlerinin ögretmenler ve ögrenciler tarafından olumlu olarak karsılandıgı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
One of the aims of the study is to explore the effects of alternative assessment strategies upon academical achievements and anxieties of pre-service teachers and the determination of the attitudes of 6th grade Science and Technology students. In addition the study dwells upon the effect of alternative assessment strategies of the perceptions of primary school 6th grade Science and Technology teachers. In the first part of the study, ?pre-test, post-test, control group half-practical design? that were in half- practical design content, have been used in order to measure the effects of alternative assessment strategies on academical achievements and anxieties of Science And Technology pre- service teachers in General Chemistry Laboratory 2 class. The universe of the first part of the study consisted of 78 randomly selected students from the first year students of Science Education Department of Gazi Education Faculty of the Gazi University. The experimental and the control groups were consisted of 40 and 38 students. The universe of the second part of the study consisted of 672 randomly selected 6th grade Primary school students studying in 17 different primary schools located in two different towns (namely Yenimahalle and Çankaya) of Ankara province. v The sample of the third part of the study contained thirty primary school 6th grade Science and Technology teachers from 17 primary schools in Yenimahalle and Çankaya towns of Ankara. Statistical data obtained from the study revealed that there is a meaningful difference between the academic achievements of those pre-service teachers in experimental group where alternative assessment strategies were employed and those pre-service teachers in control group where traditional assessment strategies were used before and after the procedure. Apart from that there were meaningful differences observed between pre and post procedure anxieties of the pre service teachers in the experimental and control groups. It can be concluded that the application of alternative assessment strategies in 6th grade science and technology educational program were appreciated positively by both the teachers and the students.