Çeşitli ftalosiyaninlerin inhibitör olarak asidik ortamda alüminyumun korozyonuna etkisi
Aluminium corrosion in acid solutions and the effect of some phthalocyanines
- Tez No: 179238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Korozyon inhibitörü olarak 2,(3)-tetrakis[(2-merkapto)pridino] ftalosiyaninato çinko (II), 2,(3)-tetrakis[(2-merkapto)pridino] ftalosiyanin, 1,(4)-tetrakis[(2-merkapto)pridino] ftalosiyaninato çinko (II), 1,(4)-tetrakis[(2-merkapto)pridino] ftalosiyanin, 2,(3)-oktakis[(2-merkapto)pridino] ftalosiyaninato çinko (II), 2,(3)-oktakis[(2-merkapto)pridino] ftalosiyanin gibi metalsiz ve Zn metali içeren ftalosiyaninlerin HCl çözeltisinde saf alüminyuma etkisi potansiyodinamik polarizasyon ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi yöntemleri ile incelenmiştir. Alüminyum örneklerinin korozyon özellikleri ve yüzey morfolojisi Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Optik mikroskop ile belirlenmiştir. Polarizasyon eğrileri çalışılan bütün ftalosiyaninlerin genelde anodik inhibitör olarak davrandığını göstermiştir. Ftalosiyanin konsantrasyonda ki artış ile inhibitör etkinliği artarken, sıcaklıktaki artış ile inhibitör etkinliği azalmaktadır. 1,(4)-tetrakis[(2-merkapto)pridino] ftalosiyanin için en yüksek inhibitör etkinliği, kritik aglomerasyon konsantrasyonu (CAC) civarında yaklaşık olarak %83 bulunmuştur. İnhibitörlerin adsorpsiyonu Langmuir adsorpsiyon izotermine uymaktadır. Deneysel sonuçlar kullanılarak 1,(4)-tetrakis[(2-merkapto)pridino] ftalosiyanin için korozyon işleminin adsorpsiyon denge sabitleri (Kads), Gibbs serbest enerjisi (?Gads), entalpi (?Hads) ve entropi (?Sads) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The corrosion inhibition of the metal-free phthalocyanines and Zn phthalocyanines such as 2,(3)-tetrakis[(2-mercapto)pyridino ] phthalocyaninato zinc (II), 2,(3)-tetrakis [(2-mercapto)pyridino ] phthalocyanine, 1,(4)-tetrakis[(2-mercapto)pyridino ] phthalocyaninato zinc (II), 1,(4)- tetrakis[(2-mercapto)pyridino ] phthalocyanine, 2,(3)-octakis[(2-mercapto)pyridino ] phthalocyaninato zinc (II), (3)-octakis[(2-mercapto)pyridino ] phthalocyanine on the pure aluminium surface in hydrochloric acid solution was studied using potentiodynamic polarisation and electrochemical impedance spectroscopy methods. The corrosion properties and surface morphology of aluminum samples were determined by use of Scanning Electron Microscope (SEM) and Optical microscope in absence and presence of the inhibitor showing maximum inhibitor efficiency. Polarisation curves indicate that all studied phthalocyanines acts predominately as anodic inhibitor. The inhibitor efficiency increases with an increase in phthalocyanine concentration, but decreases with an increase in temperature. Maximum inhibition efficiency ( ? %) is found about 83% for 1,(4)- tetrakis[(2-mercapto)pyridino ] phthalocyanine, is observed around its critical agglomeration concentration (CAC). Adsorption of these inhibitors follows to Langmuir adsorption isotherm. Equilibrium constants of adsorption process (Kads), Gibbs free energy (?Gads), enthalpy (?Hads), and entropy (?Sads) of corrosion process for 1,(4)- tetrakis[(2-mercapto)pyridino ] phthalocyanine were calculated by using experimental measurements.