Gerçek zamanlı kiosk yüz tanıma sistemi
Real time kiosk face recognition system
  1. Tez No: 179258
  2. Yazar: İLKAY MELEK YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dördüncü nesil bilgi teknolojilerini gelişimi ile insan bilgisayar etkileşiminin en üst seviyede olduğu akıllı sistemler günlük yaşantımızın bir parçası olacak şekilde geliştirilmektedir. Bu sistemlerde bireyin tanınması ve doğrulanması esastır ve bu amaçla günümüzde yaygın olarak parolaya dayalı sistemler kullanılmaktadır. Parolaya dayalı sistemlerde görülen parola unutma, çaldırma gibi olumsuz durumlar, bireyin kendine özgü fiziksel belirleyicilerinin kullanıldığı biyometrik sistemler üzerinde çalışmaların yoğunlaşmasına yol açmıştır.Bu çalışmada, pazarlama sektöründe kullanılmak üzere, alışveriş merkezleri ve mağazalar gibi müşteri memnuniyetinin üst düzeyde olması amaçlanan sektörlere hizmet edecek şekilde, yüz biometrik belirleyicisinin kullanıldığı akıllı bir ortam oluşturulmakta, video görüntülerinin gerçek zamanlı olarak kullanıldığı bir müşteri yüz tanıma sistemi sunulmaktadır. Sistem, bir kiosk ile bütünleşik çalışabilecek şekilde tasarlanmış olup, çalışma ile müşteri tanıma uygulamalarında yüz belirleyicisinin kullanılmasının avantaj ve dezavantajlarının ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Sistem içerisinde kullanılan yüz teknolojileri ve yüz tanıma algoritmaları, varolan ve son yıllarda geliştirilen, yüz tanıma alanında en çok etki yaratan ve en çok izlenen yöntemler arasından seçilmiş olup bu çalışma ile uygulamaya yönelik bir yenilik yapılmaktadır. Sistem esas olarak Temel Bileşen Analizi (TBA) yöntemi üzerine kurulmaktadır. Müşteri tanıma sonucunun müşteri tekrarlı giriş sayısının hesaplanması, son geliş tarihinin belirlenmesi veya sesli mesajla karşılanması gibi sistem yöneticisinin tercih ettiği bir sistem çıkışı uygulamasına verilmesi sağlanabilmektedir. Çalışma sonucunda, pazarlama sektöründe kullanılacak bir müşteri tanıma uygulamasında yüz nesnesinin kullanılması ile oluşturulabilecek çıkış senaryoları ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmektedir.Elde edilen sonuçların, kiosk yüz tanıma sisteminin gerçek ortam uygulamasına dönüştürülebileceğini gösterir nitelikte olmasından yola çıkılarak, sistemin bu konuda yapılacak çalışmalar için bir ön çalışma niteliği taşıyacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Smart environments at which human computer interactions are highest standard are being improved with the help of the fourth generation of computing and information technology development. In this environments, the principal is identifying and verifying the individual and today password/ pin systems are commonly used to realize this aim. The situations such as forgetting or being stolen the password have caused focusing on researches on the biometric systems using for physical characteristics of individuals.In this study, a costumer face identifier system with real time video images is presented and a smart environment at which the face biometric identifier is used is constituted to be used in marketing area , especially that need higher satisfaction of customers. The system was planned to work integratedly with a kiosk and with the help of this study the advantages and the disadvantages of face characteristic that is used for customer identifier application are aimed at being revealed. Face technologies and face identifier algorithms using in this system are elective among the systems existing or being developed recently, affecting the face identification area mostly.With this study an innovation intended for practise is being formed .The system is constituted on the Principal Component Analysis (PCA) .The transferring of the result of costumer identification to a system output application preferred by the system manager such as determining the last visiting date or responding with greeting loud voice message can be provided. After this working, output scenarios that can be made up by using a face object in a face identifier application using in marketing area and the consequences are evaluated. By aid of these results revealing the capability of the elevating of the kiosk face identifier system to a real environment application, the system is envisioned for being a preliminary study for other studies will be done in future.