Türkiye'de ambalaj atıklarının karakterizasyonu geri kazanımı ve bertarafı
Characterization recycling and disposition of packaging wastes in Turkey
- Tez No: 179259
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyamızın geleceğini tehdit eden çevre kirliliğinin önemli bir bileşeni de katı atıklardır. Teknolojik gelişmelere, artan nüfusa paralel olarak katı atık miktarı artmakta, tüketim alışkanlıklarının değişimine paralel olarak atık kompozisyonu da değişmektedir. Son kırk yıla kadar dünya genelinde oluşan her atık çöp olarak nitelendirilmiş ve doğaya terk edilmiştir. Ulusal gelişmelerin etkisi, düzenli depolamaya ve hammaddeye duyulan ihtiyaç, bertaraf yöntemlerini ve geri kazanım konusunu gündeme getirmiştir. Atık kompozisyonundaki değişim sonucunda katı atıklar içerisinde önemli bir yer tutan ambalaj atıklarının geri kazanımı büyük önem kazanmıştır. Ülkemizde ambalaj atıklarının yönetimine ilişkin çalışmalar ilk olarak 1991 yılında başlamış ve Avrupa Birliği uyum sürecinde 94/62EC Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Direktifi doğrultusunda ülke genelinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmada, ülkemizde ve AB ülkelerinde ambalaj atıklarının yönetimi konusunda yapılan çalışmalar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important components, that threatens the future of our World by polluting the environment, is solid wastes. The amount is rising parallelly with the development in technology and the increase in population and the composition of these wastes is changing relevantly with the new habits of consumption. Until 1960s the wastes were named as ?garbage? internationally and left to disappear in the nature on their own. By the influence of national developments, the need for regular storage and raw materials, the subjects ?recycling and disposition methodes? were brought up. As the result of changes in waste compositon, recycling of packaging wastes, which has a particularly important position within solid wastes, gained great value. The first practice in control of packaging wastes in our country started in 1991 and began to grow around, in the process of EU accommodation, with the Directive on Packaging and Packaging Waste (94/62EC). In this article the practices in packaging wastes in our country and in other EU countries were analysed.