Ambalajın ekonomik etkenliği ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 43079
  2. Yazar: MERYEM KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: - -
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Ambalaj, üretimin ilk aşamasından, sunuluşa kadar ürünün ve hayatımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Avrupa'da bulunan tüm kalite alternatiflerini üretir duruma gelmemiz gereği bir zorunluluk olan şu günlerde, ambalaj üretimi ve maliyetleri büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de ambalaj türlerinin kullanım ağırlığı, sırayla kağıt-karton ambalaj, pet, pvc, metal ambalaj, cam ambalaj ve diğerleri şeklindedir. Türkiye'de kişi başına tüketim rakamları gerek cam için gerekse kağıt-karton için henüz çok düşük düzeydedir. Bir ürünün saklanması, korunması ve pazarlanmasında ambalajın önemi bütün dünyaca iyi biliniyor. Bir malın ihracatı söz konusu olduğunda da kaliteli ambalaj, ürünün değerini yükselten en önemli unsurlardan biridir. Ambalaj atıklarının, kaynağından aynı düzenli ve temiz bir şekilde biriktirilmesi, toplanması, en verimli, en ekonomik şekilde değerlendirilmesi ve bu ambalaj maddelerinin yüksek oranda geri dönüşü ile ekonomiye yemden kazandırılması büyük önem taşımaktadır. Son on yıl içinde Türkiye'de ambalaj sanayi batı ölçülerine göre önemli bir aşama kaydedilmiştir. Özellikle teknolojik kalite ve tür olarak hiç de küçümsenmeyecek mesafeler alındığı gözlenir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Package is the necessary aspect of our lives and products from first production steps up to presentation level. In these days that we should be able to produce all quality alternatives of Europe, package producing and cost have considerable importance. Package types by order of usage in Turkey are paper-carton, pet, PVC, metal, glass package and the others. Consumption figures per capita for Turkey is yet very low for both glass and paper-carton. The importance of package in protection and marketing of a product is well known through the world. When it comes exporting a product, quality package is on of the most important issues adding value to it. Collection of package wastes from its sources in appropriate ways and recycling them in the most efficient and economic way is very significant. Packing industry have had noticeable improvements in western scales particularly in last ten years. Especially, considerable improvement in technological quality and types can be observed.