Sodyum bütiratın endometriozis sinyal iletim yollarına etkisinin analizi
Effect of sodium butyrate at endometriosis signal transduction pathways
- Tez No: 179265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASUMAN ZERGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde özellikle infertil hasta populasyonunda normal hasta populasyonuna göre daha yüksek oranda karşılaşılan endometriozis; endometrial dokunun endometrium dışında yerleşim ve büyüme göstermesi olarak tanımlanmaktadır. Uzun yıllardan beri bilinmesine karşın endometriozisin etiyopatolojisi ve net tedavi mekanizması açıklığa kavuşturulamamıştır. Histon Deasetilaz İnhibitörleri özellikle kanser tedavisinde yeni bir tedavi seçeneği olarak son yıllarda çalışılmaktadır.Çalışmamızda Histon Deasetilaz inhibitörlerinden olan Sodyum Bütirat'ın endometriozis hastalığının tedavisinde seçenek olup olamayacağı araştırılmıştır. İnsan endometrial adenokarsinom hücre hattı, normal endometrium ve endometriozis dokularından elde edilen primer hücre kültürlerinde doza ve zamana bağlı olarak hücre proliferasyonunu incelenmiştir. Tüm hücre proliferasyonlarında düşüş 10mM ve üstü dozlarda belirgin olarak sırasıyla 48 ve 24. saaten itibaren gözlenmiştir. Hücrelerde kontrol grubuna oranla anlamlı azalma 96. saatte 10-15 mM ve 72.saatte 30 mM NaBu konsantrasyonlarında saptanmıştır. Bunu izleyen deneylerde Mitojen Aktive Eden Protein Kinaz sinyal iletim yolunda meydana gelen değişimler SDS PAGE ve western blot yöntemiyle belirlenmeye çalışılmıştır. Hücrelerimizde ERK1/2 fosforilasyonunda doza ve zamana bağlı olarak azalma belirlenmiştir. Buna rağmen deneylerin tekrar edilmesi sonuçların netleştirilmesi açısından gereklidir.Çalışmamız orijinal fakat şu andaki veriler doğrultusunda primer bir araştırmadır. Bu nedenle konuyla ilgili moleküler düzeyde çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is characterized by the presence of uterine endometrial tissue outside of its normal location. Etiopathology of the disease has been known for many years, but the failure of traditional treatments have made investigators search for new drugs and treatments. HDAC inhibitors are candidate molecules to treat several cancers.In this work, we tested an HDAC inhibitor, sodium butyrate (NaBu), in vitro whether it would be an alternative molecule for the treatment of the disease. Thus, in addition to an endometrial cancer cell line, we also generated primary cultures of human endometrium and of endometriosis. The dose- and time-dependent effects of NaBu on proliferation of these cells were analyzed. We observed that 10mM and above concentrations of NaBu reduced cell proliferation at 48h and 24h, respectively. Furthermore, we tried to determine whether NaBu caused alterations in MAPK signaling pathways by utilizing SDS-PAGE and Western Blotting methods. Our results showed that NaBu reduced ERK1/2 phosphorylation in a time- and dose-dependent manner. However, in order to clarify our results some of the experiments are needed to be repeated.This work on the effect of NaBu on endometriosis is novel but primary considering present findings, therefore it is essential to obtain more data through molecular research in this area.