Kobalt-60 cihazında 0.5 ve 1,0 cm kalınlığındaki bolusun cilt dozuna etkisi
The influence of bolus with 0,5 ve 1,0 cm thickness at cobalt-60 equipment onto the skin
  1. Tez No: 179268
  2. Yazar: YASEMİN MORGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HASAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Co-60 teleterapi cihazı için yüzey dozu ve maksimum doz bölgelerine ait %DD değerleri ölçülüp 0,5 ve 1,0 cm kalınlığında süperflab bolus kullanımının yüzey dozunu ve maksimum doz bölgesindeki doz dağılımını nasıl etkilediği araştırıldı.Ölçümlerde PTW Roos tipi paralel plak iyon odası ve RW3 katı su fantomu kullanıldı. KCM=80cm'de 5x5, 10x10, 15x15, 20x20 ve 25x25 cm2 boyutlu alanlarda, KCM=70 cm ve KCM=100 cm'de 10x10 cm2 boyutlu alanlarda % yüzey dozu ve %DD belirlendi. Aynı alan ve KCM' lerde 0,5 ve 1,0 cm'lik boluslar varken % yüzey dozu ve %DD belirlendi. %DD hesaplanırken açık alanda maksimum dozun okunduğu derinlik maksimum doz derinliği olarak tanımlanıp diğer okumalar maksimum doz derinliğindeki doza normalize edildi. Böylece açık alandaki maksimum doza göre boluslu alanlardaki değişim net olarak görülebildi.KCM=80 cm'de %yüzey dozu ölçümlerinde açık alanda yüzey dozunun alan artçıkça arttığı gözlemlendi.5x5 cm2' de %yüzey dozu %16,2 iken 10x10 cm2 alan için %26,81, 15x15 cm2 alan için %35,63, 20x20 cm2 alan için %45,62 ve 25x25 cm2 içinse %54,2 olarak ölçüldü.Bolus kullanımının yüzey dozuna etkisine baktığımızda 0,5 cm kalınlığındaki bolusun yüzeye yerleştirilmesiyle % yüzey dozları sırayla 5x5, 10x10, 15x15, 20x20 ve 25x25 cm2 alan için %98,66, %99,12, %98,82, %98,57 ve %97,12 olarak ölçüldü. 1,0 cm kalınlığındaki bolusun yüzeye yerleştirilmesiyle % yüzey dozları sırayla 5x5, 10x10, 15x15, 20x20 ve 25x25 cm2 alan için %96,30, %96,82, %96,70, %96,70 ve %94,71 olarak ölçüldü.Sonuç olarak bolus kullanımı yüzey dozunu artırmakla beraber derinlik arttıkça %DD' da çok fazla bir değişime sebep olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
On this essay the %PDD value rates of sureface dose and build up region were measured for the Co-60 teletherapy equipment in order to examine the influence of surface dose and distribution of build up region by using superflab bolus with 0,5 ve 1,0 cm thickness.During the measurements it was used PTW Roos type paralel plate ionization chamber an solid water phantom. % surface dose and PDD was determined on SSD=80 cm in 5x5, 10x10, 15x15, 20x20 ve 25x25 cm2 dimension areas as well as on SSD=70cm and SSD=100cm. % surface dose and PDD was determined also fort he same area and SSD when 0,5 and 1,0 cm bolus were occured. While counting PDD, the depth of maximum dose on open areas was read and determined as maximum dose depth. The other reads were normalized according to the dose of maximum dose depth. In order to this the change of areas with bolus could be seen certainly against maximum dose on opened area.It was seen that the rate of open area surface dose has increased in relation with the increase of open area while doing % surface dose measurements at SSD=80 cm.The changes are as follows on 5x5 cm2 area % surface dose was % 16,2 on 10x10 cm2 area % surface dose increased into %26,81 on 15x15 cm2 area % surface dose increased into %35,63 on 20x20 cm2 area % surface dose increased into %45,62 on 25x25 cm2 area % surface dose increased into %54,2.If we want to sort out the influence of using bolus onto the surface dose, the measurement results for % surface dose are as follows; %98,66, %99,12, %98,82, %98,57 and %97,12 for 5x5, 10x10, 15x15, 20x20 and 25x25 cm2 areas when bolus with 0,5 cm thickness is set up. If we set up a bolus with 1,0 cm thickness the measurement results for % surface dose are as follows; %96,30, %96,82, %96,70, %96,70 and %94,71 for 5x5, 10x10, 15x15, 20x20 ve 25x25 cm2 areas.As a result it was determined that using of bolus increases surface dose and PDD doesn?t have much changes when depth increases.