Job scheduling heuristics for grid
Grid için kaynak tahsis modelleri
- Tez No: 179324
- Danışmanlar: DOÇ. CAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hesaplama; veri, hesaplama kapasitesi ve diğer kaynakların(özel araçlar) paylaşımıın sağlayan servisler topluluğu olarak tanımlanabilir. Bilgisayar ağlarındaki gelişme Grid'in ilerlelemesinde çok etkili olmuştur. Grid'in çalışması için en önemli işlemlerden biri, işler için kaynak seçimi, diğer adıyla eşleştirmedir. Eşleştirme, yapılacak işlerin boştaki kaynaklara atanması işidir. En önemli hedeflerden biri grid'in verimliliğini artırmaktır. Kaynakların birbirinden çok farklı olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu zor bir işlemdir. Eşleştirme için en popüler yaklaşımlardan biri SEE-GRID, EGEE ve TR-GRID'in de kullandığı Condor'un eşleştirme algoritmasıdır. Araştırmamızın amacı bu algoritmayı geliştirerek eşleştirme için daha verimli algoritmalar tasarlamaktır. Bu çalışmada, eşleştirme için iki yeni algoritma öneriyoruz. Her iki algoritmada da yapılmaya çalışılan şey, işleri tek tek almak yerine, bir takım olarak almak ve mümkün olduğunca fazla işi boş kaynaklara atamaktır. Algoritmalarımızdan birisi, İlk Kıt Kaynaklar Eşleştirme (SRFM) algoritması, kıt kaynakları eşleştirmeye öncelik verir. Diğer algoritma is Lineer Programlama Tabanlı Eşleştirme (LBM) algoritması olarak adlandırılmıştır. Simulasyon sonuçlarına göre, önerdiğimiz bu algoritmaların, tamamlanan iş sayısını atrırarak daha iyi bir şekilde çalıştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Grid computing can be expressed as a set of services for sharing data, computation capacity and other resources like special equipment. Improvements in networking enabled grid technology to progress quite fast. Resource selection for jobs submitted in a grid, also called matchmaking, is one of the most important tasks needed for operating a grid. Matchmaking is a process that tries to assign jobs to available resources. One important goal of matchmaking is to maximize grid throughput. This is a difficult goal to realize because of the existence of heterogeneous resources in a grid. A widely used approach is Condor?s matchmaking algorithm, which is used by SEE-GRID, EGEE and TR-Grid infrastructures. The goal of this study is to improve this algorithm to obtain better algorithms for the matchmaking process. We propose two new polynomial algorithms for matchmaking. The idea shared by both of our proposed heuristic algorithms is that our heuristics take the collection of jobs and try to match as many jobs to available resources. One of our heuristics, called Scarce Resource First Matchmaking (SRFM), assigns by first trying to match scarce resources. The other heuristic called Linear programming Based Matchmaking (LBM) solves relaxed version of the NP-hard integer program and assigns resources by using relaxed solution values. Our simulation results show that our collective matchmaking schemes work quite well by improving the number of completed jobs.