Maintenance of a multi-component dynamic system under partial observations
Çok-bileşenli dinamik bir sistemin kısmi gözlemler altında bakımı
- Tez No: 179325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, belirli bir arıza hızıyla yaşlanan bileşenlerden oluşan dinamik bir sistemin bakım problemini ele almaktadır. Bileşenlerin gözlenemediği varsayılır. Her karar zamanında bir bileşenin yenilenip yenilenmeyeceği kararı verilir. Bu problemin diğer bakım problemlerinden en büyük farkı çok bileşen içermesinden dolayı meydana gelen karmaşık yapısıdır. Bu bakım probleminin iki çeşidi üzerinde çalısılmıştır. İlkinde tüm sistemin güvenirliğini tahmin etmek mümkündür. Amaç sistem güvenirliğinin her zaman önceden belirlenmiş bir eşik değerinin üzerinde kalacak şekilde en az bakım maliyetini bulmaktır. İkinci problemde her zaman diliminde kısmi gözlemler (örneğin bileşenlerle ilgili sinyaller) bulunmaktadır. Sonraki gözlemin karar vericiye bir maliyeti olabilmektedir. Bu problem kısmi gözlemli bir Markov karar süreci (POMDP) olarak ifade edilir.Dinamik Bayesçi ağlar (DBN) ilk probleme çözüm olarak önerilmiştir. Yenilenecek bileşeni seçmek için dört sezgisel yaklaşım sunulmuştur. İkinci problemi çözmek için hiyerarşik sezgisel bir çözüm yöntemi önerilmiştir. Kesin POMDP çözücülerle çözülebilecek şekilde durum ve etkileri toplaştırarak bir toplaşık model geliştirilmiştir. Süreci DBN ile benzetip, toplaşık davranıs politikasında yenileme planlanan karar zamanlarında teşhisle problem çözme tekniklerini kullanarak ayrıştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the maintenance of a dynamic system consisting of several components which age in time at a given failure rate. The states of the components are hidden. In each decision epoch, the decision of whether replacing a component or doing nothing is to be made. The major difference of this problem from the other maintenance problems is its complex structure due to many components. Two versions of the maintenance problem are studied. In the first one, it is possible to estimate the reliability of the whole system. The aim is to find a minimal maintenance cost given that the reliability of the system should always be above a predetermined threshold value. In the second problem, partial observations, i.e., signals related with the components are observed in each time period. The next observation may have an associated cost to the decision maker. This problem is a partially observed Markov decision process (POMDP).Dynamic Bayesian networks (DBNs) are proposed as a solution to the first problem. Four heuristic approaches are presented to select the component to be replaced. A hierarchical heuristic solution procedure is proposed to solve the second problem. An aggregate model is developed by aggregating states and actions so that it can be solved with exact POMDP solvers. Disaggregation is done by simulating the process with a DBN and applying troubleshooting approaches in the decision epochs where replacement is planned in the aggregate policy.