Location estimation by fingerprinting in cellular networks
Parmak izi yöntemi ile hücresel ağlarda konum belirleme
- Tez No: 245881
- Danışmanlar: DOÇ. TUNA TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Katma değerli yeni servislerin sayısının artması ile beraber konuma dayalı servislerin önemi artmaktadır.Acil aramaların nereden yapıldığının belirli bir hata payı içinde tespit edilmesini şart koşan Uluslararası İletişim Komisyonu da konuma dayalı servisler üzerinde anahtar bir etken olmuştur. Bu nedenle konum belirleme anahtar bir araştırma sorunu olmuş ve birçok sayıda konum belirleme çözümü sunulmuştur.Bu çözümlerden bazıları hücre numarası, varış zamanı ve açısı, istatistiksel ve parmak izi yöntemleridir. Bu tez parmak izi yöntemine dayalı bir konum belirleme yöntemi öne sürmektedir.Parmak izine bağlı konum belirleme bir kullanıcının yerini bulabilmek için daha önce toplanmış sinyal ölçümlerinden yararlanır. Önceki sinyal ölçümleri sonradan sinyal izi eşleştirmede kullanılmak için bir veritabanına kaydedilir ve bu veritabanına sinyal izi veritabanı denir. Sinyal izine bağlı konumlandırma dört aşamadan oluşmaktadır, bunlar ölçüm toplama, sinyal izi filtreleme, sinyal izi eşleştirme ve konum hesaplamadır.Bu tezde konuma dayalı servislerin hassaslığını artırmak için yeni bir sinyal izi eşleştirme yöntemi önerilmektedir. Bu yeni yöntem en çok bilinen ve en çok kullanılan yöntemler ile kıyaslanmıştır ve performansı bu algoritmalar ile karşılaştırılmıştır. Önerdiğimiz yöntem hücresel ağda veya cep telefonlarında fazladan bir donanım yada yazılıma ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir. Sistem mobil kullanıcının sinyal değerlerini ve hücresel ağ tarafından yapılan ölçümleri kullanarak kullanıcının yerini tespit edebilmektedir. Bu tezde önerilen yöntemin karşılaştırılan yöntemlerden konum hassasiyeti açısından daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Location based services have attracted too much attention recently due to the increasing number of new value-added services. Also, the requirement set by Federal Communications Commission (FCC) to locate emergency calls according to certain accuracy criteria has been the key factor for the development of location methods. Hence, location positioning has been a key research problem and numerous localization solutions have been proposed. These include technologies such as Cell ID, angle and time of arrival methods, statistical methods and fingerprinting methods. This paper proposes a fingerprinting based positioning method.Location fingerprinting is a novel method that benefits from the previous signal measurements to find the location of a user. The previous signal measurements are stored into a database, called fingerprint database, to be used for fingerprint matching. Fingerprinting consists of four phases such as data collection, fingerprint filtering, fingerprint matching, and location estimation algorithms.In this thesis, a new fingerprint matching algorithm is proposed to increase the accuracy of the location based services. This new fingerprint matching algorithm is compared with the most frequently used and well-known algorithms. The proposed algorithm does not require any hardware modifications. It does not require any modifications in the software on the mobile devices, either. By exploiting the measurements that are already being performed by the cellular network, the system can estimate the location of the mobile station using the RSS values of the MS. It is shown that the proposed algorithm gives better results than the compared algorithms in terms of accuracy.